Председателят на бюджетната комисия Иван Искров, шефът на Главна данъчна дирекция и депутати от ОДС бяха против приемането на това предложение. Според Попов данъчната администрация не е компетентна да извършва подобни проверки, а не са предвидени и средства за обучаване на данъчната администрация как да различава нелегалния от легалния софтуер.
По-късно в интервю за БНР председателят на Народното събрание Огнян Герджиков обясни: "Фактът, че това предложение беше прието с мнозинство, ме насърчава да мисля, че действително се застава зад националните интереси, което е изключително важно за мен, тъй като би било много лош знак да отхвърлим едно такова предложение."
Не смятам, че данъчната администрация трябва да се подценява, може би ще им коства известни усилия, но не е чак толкова трудно, добави Герджиков. Според него работата на бирниците нямало да се усложни, защото те щели да работят по документи. Не би било особена трудност за данъчните - с това се съгласил и председателстващия заседанието, математикът от коалиция "За България" акад. Благовест Сендов.
Справката, поискана от председателя на парламента, показвала, че от нереализирани данъци при сключването на сделки и използването на нелегален софтуер и хардуер страната е загубила 110 млн. лева. Герджиков посочи САЩ и Гърция като пример за държави, където данъчната администрация е поела тези проверки.
С писмено разрешение на териториалния данъчен директор до 72 часа могат да бъдат запечатвани складове, работилници, офиси, магазини и други обекти, за да бъдат запазвани доказателствата за извършени нарушения, решиха още депутатите второто четене на новите текстове в Данъчно-процесуалния кодекс. Доказателствена сила ще имат и данни, подадени на магнитни носители или по електронен път. Протоколът за ревизионен акт може да бъде съставен и без подписа на засегнатото лице, ако то не е открито.
Данъчната администрация вече няма да събира държавни такси за издаване и заверка на документи, удостоверения, дубликати и други услуги, предаде още БНР от парламента. Според друг от новите текстове в кодекса данъчните ревизии трябва да завършват в срок до три месеца. Бирниците вече могат да извършват ежедневни проверки за спазването на данъчното законодателство, без да е необходимо изрично писмено възлагане. А когато службите трябва да връщат пари на данъкоплатците, тези суми ще бъдат използвани за покриване на други неизплатени данъчни задължения, решиха депутатите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!