Квотите ще бъдат разпределени по следния принцип: пет души ще се избират от парламента, трима ще се назначават от президента и трима ще се предлагат от гражданския сектор, но кандидатурите им също ще се гласуват в пленарната зала. Милена Милотинова обясни, че в държавните медии ще се премахне едноличната власт. Изпълнителните директори на БНТ и на БНР ще са с мандат от четири години и ще се назначават от Националния съвет за електронни медии.
Изпълнителните директори ще се подчиняват на административния съвет в медията и на програмния, т.е. изпълнителните директори ще са само "със съвещателни функции". Административния съвет ще се избира от Националния съвет за електронни медии и ще е от пет души. Програмния съвет ще е от 10 членове - пет, избрани от Националния съвет и пет, избрани от самите журналисти в БНР и БНТ.
Милотинова допълни още, че две трети от новия законопроект са нови. 0,1% от минималната работна заплата ще е годишната такса, която домакинствата щер плащат за държавните медии. Ако апаратът е регистриран на името на юридическо лице, таксата ще е 0,3% от минималната заплата.
"Не виждам защо толкова се бърза с този законопроект, има много по-спешни неща", коментира Емил Кошлуков и допълни, че ще направи всичко възможно да забави разглеждането на законопроекта. На същото мнение са и депутатите от НДСВ Иван Павлов, Явор Милушев и Борислав Цеков.