П редставителите на опозиционните партии напуснаха заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност и обявиха, че започват утре консултации за откриване на процедура за отстраняване на президента Георги Първанов.
На заседанието, свикано за обсъждане на законопроекта за въоръжените сили и взривовете в Челопечене, президентът е отказал да даде обяснение, както искаше опозицията по повод доклада на ОЛАФ, за връзките си с обвинения за участие в схеми за източване на пари по САПАРД бизнесмен Людмил Стойков, спонсор на неговата кандидат-президентска кампания.
Час преди началото на заседанието на Консултативния съвет бе разпространено изявление на президента. На самото заседание държавният глава е предложил въпросът за доклада на ОЛАФ да стане част от последната точка "Разни" в дневния ред.
Конституцията предвижда две възможности, по които може да се иска отстраняване (импийчмънт) на президента - ако е извършил държавна измяна или ако чрез своите действия е нарушил конституцията.
60 подписа на народни представители са необходими, за да бъде повдигнато обвинение за нарушаване на Конституцията. За да бъде внесено в Конституционния съд, обвинението трябва да получи подкрепата на 2/3 от парламента или 160 депутати.
Лидерът на ДСБ Иван Костов обясни, че искането за оставка на президента е заради липса на доверие от страна на опозицията и обществото към него и заради спирането на средствата от ЕС и отнемането на акредитациите на две разплащателни агенции, което, според опозицията, заплашва националната сигурност.
Според председателя на парламентарната група на ОДС Йордан Бакалов няма как Георги Първанов да остане при тази ситуация президент и обединител на нацията. В момента, в който хиляди български граждани ще останат излъгани, а семействата им ще бъдат лишени от препитание, за опозицията не е приемливо да седи на едно място с президента и да продължи дискусията от гледна точка на написаното в доклада на ОЛАФ, каза Бакалов.
Борислав Ралчев от БНД каза, че според него е "очевадно", че тази категория, която е вменена на президента и е основно негово задължение - да бъде обединител на нацията, е неудовлетворена. Тогава, когато се поставят на страхотен разрив отношенията ни с ЕС, когато българският народ вече се дообезверява, то очевидно е, че трябва да има ясна позиция и тази позиция на опозицията е оставка на президента, заяви Ралчев.
На излизане от президентството лидерът на "Атака" Волен Сидеров заяви, че не само опозиционните партии в Народното събрание, но и цялата общественост "трябва да бъде непримирима с това да има президент, който е свързан с престъпни кръгове".
Сидеров настоя за незабавна оставка на Георги Първанов, като изтъкна, че това би било единственото му достойно излизане от ситуацията. Според лидера на "Атака" "в много случаи българската прокуратура е изпълнявала политически поръчки".
По-късно от ДСБ съобщиха, че в консултациите ще участват представители на ДСБ, ОДС, БНД, БНС и "Атака". Парламентарните групи на ДСБ и на БНД имат по 16 народни представители, на ОДС и на БНС - по 14, на "Атака" - 11.
Естествено, че бих подкрепил искането за отстраняване, но то е отклоняване на общественото внимание от съществените проблеми за некадърността на управляващите и необходимостта от предсрочни избори, заяви столичният кмет и неформален лидер на ГЕРБ Бойко Борисов.
Той посочи, че не президентът, а правителството отговаря за изразходването на еврофондовете и то е довело страната до катастрофа.
Независимо от това дали някой е бил съпричастен към моята кампания или не, всички са равни пред закона,
заяви президентът Първанов пред журналисти след заседанието на Консултативния съвет, продължило четири часа.
Президентът изрази надежда, че съдебната власт ще си свърши работата и той не може да дава рецепти.
Той заяви още, че информацията, публикувана в доклада, я има точно и прецизно в отчета му за предизборната кампания, даден на Сметната палата. Дарителите на кампанията са преминали през рутинна проверка.
Първанов отбеляза още, че Людмил Стойков е купил "Стомана Индъстри" и "Дюни" АД преди 2001 г., когато Първанов стана президент.
Държавният глава се позова на информации в медиите, че Людмил Стойков е разпродал собствеността си и попита кога Стойков има по-голяма полза - преди или сега.
Президентът отново призова за по-ефективна работа между българските и европейските институции и изрази надежда, че ще бъде изяснен въпросът кога и как са се появили политическите изводи в доклада на ОЛАФ.
Никой от нас не си е помислял да прави политически чадър, категоричен бе Първанов.
Според него случаят с Людмил Стойков е пример точно за работата на институциите. "Спомнете си друг случай, в който спонсор на една или друга кампания така публично и бързо с цялата строгост на закона е бил привлечен към отговорност. Аз лично не си спомням такъв", каза още Първанов.
Депутатът от НДСВ
Минчо Спасов пита държавния глава Георги Първанов дали е разговарял с представители на "криминална мрежа" от фирми,
съобщи междувременно пресцентърът на НДСВ. По време на заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност, свикан днес от президента Георги Първанов.
"В качеството си на председател на Парламентарната комисия за вътрешна сигурност и обществен ред, съм задължен да Ви задам въпрос, чийто отговор до голяма степен ще изясни съмнения и подозрения за дейността на групата от фирми "Николов ? Стойков". Според медиите тази група е наречена в доклада "криминална мрежа", която "имала близки връзки с настоящото правителство" и е участвала във финансирането на Вашата втора предизборна кампания", заявил Спасов.
Той подчертава, че "подобно твърдение на ОЛАФ нанася на страната ни сериозен удар".
"Не бих искал за България да се говори по този начин, не ми се иска и да вярвам, че "криминални мрежи" от фирми, регистрирани в България, в Европа и в офшорни зони, и хора са били сред спонсорите за президентските избори", заявил депутатът.
"Още по-малко мога да приема факта, че заради подобни противозаконни дейности на близки до Вас фирми във вреда на европейските и българските данъкоплатци, сега всички ние ? гражданите на България, без да имаме вина, ще трябва да върнем за наша сметка незаконно придобитите от "криминални мрежи" средства, които са около 8 млн. евро", казал Спасов.
Той е задал въпросите дали господата Николов и Стойков, пряко или чрез свързани с тях други фирми и личности, са участвали във финансирането на предизборна кампания на Първанов, дали президентът счита, че поддържането на връзка с тези лица, участието в публични прояви на техни фирми, дори след образуването на досъдебни производства срещу тях, е добра управленска практика, имал ли е телефонни разговори с уличените лица по време на престоя им в ареста и след това и дали ще излезе с ясна позиция по темата и послание към съдебната власт, ръководството на която назначава президентът.
Минчо Спасов посочил, че от отговорите на Георги Първанов "зависи до голяма степен да се отвори път за прокуратурата и съда да свършат задълженията си по закон и да се изчисти името на България".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!