Според вестниците музикантите пристигнали не непосредствено преди шоуто, а още около 20 ч. във вторник, но прекарали денонощието у нас, без да напускат хотел "Шератон". "Труд" разказва, че са останали в София още ден, като са си тръгнали още по тъмно в петък сутринта. В четвъртъка след концерта тримата поискали да гледат артфилми ("Прекършени цветя" на Джим Джармуш, "Широко затворени очи" на Стенли Кубрик, "Магнолия" на Пол Томас Андерсън). Мартин използвал деня и за покупки по бул. "Витоша", където се спрял в магазин "Тренд бокс", а после и в "Сисли", откъдето си напазарувал ризи, тениски и бермуди. По-късно пратил гида си да купи спортни екипи и двамата излезли да тичат из Борисовата градина. На стадиона Преди англичаните, малко след 20 ч., на сцената се изявиха "Нова генерация" (в състав: Михаил Пешев, Кристиян Костов, Алина Трингова, Симеон Воев, Екатерина Атанасова и Дани Годжев). По това време голямата част от публиката вече беше се настанила на избраните си места по стадиона, с масовки около кранчетата за бира. Вслушвайки се в съвета на организаторите от "София мюзик ентърпрайсис" (SME.bg), повечето бяха отишли пред входовете на "Локомотив" още в ранния следобед, оползотворявайки времето в ритане на топка и пикник на тревата с меню предимно от бира. Въпреки планомерното запълване на стадиона, задръстванията от Централна гара до района на Илиянци бяха "невиждани", коментираха шофьори на таксита. Освен с коли, зрителите се придвижваха и пеш с видимо разгорещени страсти, като след мач на националния отбор по футбол.
Екраните им бяха закрити от гигантско платнище с "ангелчето от перца", което падна в момента, когато музикантите излязоха на сцената. Две издигащи се високо към небето колони с осветители на две нива, огромен глобус с вид на бомба с часовников механизъм и три футуристични стойки за синтезатори спираха дъха още преди да бъдат задействани. "Депеш" се появиха на сцената с падането на мрака - точно в 21,10 ч. Неистов зов от над 30 000 гърла посрещна Дейв Геън (Dave Gahan), Мартин Гор (Martin Gore), Андрю Флечър (Andrew Fletcher) и гост-музикантите за турнето Питър Гордено (Peter Gordeno) - синт, и Крисчън Ейнър (Christian Eigner) на барабаните. Космическа светлина се разля над сцената, а приличният на бомба глобус запремигва с надпис "Hello".
На интродукцията, последвана от "A Pain That I'm Used To", гигантските екрани пред, отстрани и над сцената останаха тъмни, за да избухнат в светлини и визии още на следващата песен - "A Question Of Time". Умопомрачителните светлинни ефекти достигнаха своята кулминация във втората половина на концерта, преди и по време на "I Feel You", а многократно първите кадри на видеостените подсказваха на публиката какво й предстои да чуе.
Минути по-късно хилядите, за които 21 юни 2006 г. ще остане в историята с този концерт, получиха своя бис. Мартин Гор за трети път влезе в ролята на водещ вокал, изпълнявайки "Shake The Disease". Последваха "първото парче, което записахме" - "Photographic" от далечната 1980-та, и "Never Let Me Down Again". С това концертът на "Депеш мод" в България приключи. Минути след това групата напусна сцената и стадиона, ескортирана от полицейски коли и възторжените викове на феновете, които се отправиха към домовете си.
Intro "Депеш..." в книги
В юлския си брой, пуснат в навечерието на концерта в София, сп. "Ритъм" (Rhythm.bg) излезе със 100-странично приложение, озаглавено "Откровение - "Депеш мод" според "Ритъм" (С групата зад кулисите). Книжката съдържа непубликувани интервюта и фотографии, а нейни автори са Ники Русиновски и Радо Шарапанов. Междувременно ентусиасти анонсираха книжовния и дизайнерски проект "BGdepeche", с който целят да представят избрани техни текстове на красив български език. С инициативата са ангажирани Румен Спасов, който вече е превел първия им хит "Precious" от новия албум "Playing The Angel", и художничката Елица Баръмова. (Вж. подробности в Auditorium.art.bg). |