З аконопроектът за ратификация на договора за присъединяване на България и Румъния към ЕС (EU Accessions Bill) мина на трето четене в Камарата на лордовете на британския парламент, заключителния парламентарен стадий в Обединеното кралство.
Предстои текстът да бъде одобрен от кралицата, което се очаква да стане на 16 февруари, след което той ще придобие силата на закон (EU Accessions Act 2006).
Британската ратификация на договора за присъединяване на България и Румъния към ЕС ще отнеме още няколко седмици. Очаква се този процес да приключи втората или третата седмица на март, се посочва в съобщение на британското посолство в София.
Вчера долната камара на холандския парламент също ратифицира присъединителния ни договор. Очакваше се процедурата да бъде твърде проблематична за нас, но в крайна сметка 95 депутати гласуваха "за", а "против" се обявиха 54-ма.
Одобрението на Холандия е важен сигнал за стабилността на европейската идея в сегашните страни членки на ЕС, коментира министърът по европейските въпроси Меглена Кунева. След днешния ден по никакъв начин не може да намалим нашите усилия и да се успокоим, посочи тя.
Не трябва да забавяме темпото, защото в този договор се съдържат възможности и клаузи, които биха позволили не най-желания сценарий, ако нямаме настоятелно и добро представяне във всяка една от областите, подчерта Кунева.
По думите й в много напреднала фаза е ратификационният процес в Португалия и в Литва.
Можем да дишаме по-леко след ратификациите на присъединителния договор в парламентите на Холандия и Великобритания, каза председателят на парламентарната комисия по външна политика Соломон Паси.
"Ратифицирането на документа от Холандия се смяташе за едно от най-проблематичните. Оказа се обаче, че долната камара на холандския парламент ратифицира договора с внушително мнозинство", коментира Паси.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!