Х иляди привърженици на ливанската групировка "Хизбула" изпълниха снощи улиците на квартал на Бейрут, разрушен от израелските въздушни нападения, за да защитят правото на групировката да носи оръжие. Демонстрантите поискаха от правителството да подаде оставка.
Това бе първият митинг в Бейрут след края на 34-дневната война между Израел и "Хизбула". Един от 14-имата депутати на радикалната шиитска групировка в ливанския парламент се изказа презрително срещу кабинета за това, че е приел британския премиер Тони Блеър.
"Това правителство трябва да си ходи, защото прие днес убиеца Блеър", заяви Али Амар пред привърженици на радикалната шиитска групировка.
Тони Блеър бе посрещнат в Ливан от демонстранти, които го порицаха, защото не бил поискал по-ранен край на войната, при която в Ливан загинаха над 1200 души. Над 150 израелци също бяха убити по време на конфликта.
В понеделник пресконференцията на Тони Блър и неговия ливански колега Фуад Синьора в Бейрут бе прекъсната за кратко от демонстрантка, с плакат, на който пишело "Бойкотирайте Израел".
На митинга Али Амар призова за създаването на ново "правителство на националното единство" в Ливан и заяви, че войната е направила въпроса за разоръжаването на "Хизбула" безпредметен.
Пред журналистите по-рано Блеър съобщи, че Великобритания ще помогне за обучаването и оборудването на ливанската армия, така че тя да осигури стабилност в страната. Според него именно ливанската армия трябва да поеме контрола във всички части на Ливан.
В същото време Сирия отрича, че е дала съгласието си за разполагане на военни части на Европейския съюз по границата с Ливан, които да помогнат за предотвратяването на контрабандния внос на оръжие, предадоха световните агенции.
Информациите, разпространени от някои осведомителни агенции, че Сирия е дала съгласието си за разполагане на европейска гранична охрана на сирийско-ливанската граница, са неточни, съобщи официалната сирийска агенция САНА.
По-рано италианският премиер Романо Проди заяви, че сирийският президент Башар Асад е дал принципно съгласие за присъствието на мисия на Европейския съюз по границата с Ливан. Според сирийската агенция обаче в телефонен разговор Асад и Проди са обсъдили само възможността за оказване на техническа помощ на сирийските части, охраняващи границата.
В понеделник властите в Кипър установиха, че търговски кораб, плаващ от
Северна Корея за Сирия, превозва.системи за въздушна отбрана.
Корабът "Грегорио 1", плаващи под панамски флаг, е задържан на пристанището в Лимасол по сигнал на Интерпол.
В корабните документи бе записано, че товарът е метеорологично
оборудване. Корабът превозвал 18 камиона с мобилни радарни системи, които изглежда са част от системи за въздушна отбрана, съобщи говорител на полицията.
Съветът за сигурност на ООН на 12 август единодушно прие френско-американска проекторезолюция, която призовава за прекратяване на кръвопролитията в Ливан и Израел и разрешава разполагането на 15 000 военни от мироопазващите сили на организацията, които да следят за спазването й.
В документа с номер 1701 се отправя искане към "Хизбула" незабавно да спре нападенията си, а към Израел - да прекрати всички офанзивни операции.
"Хизбула" ще спазва резолюцията на ООН за спиране на огъня, но ще продължи да се бие, докато Израел окупира ливанска земя, заяви тогава лидерът на шиитското движение Хасан Насрала.
Той изтъкна, че организацията има "естествено право" да оказва съпротива на Израел, но ще си сътрудничи с ливанските войски и мироопазващите сили на ООН, които според резолюцията трябва да бъдат разположени в Южен Ливан. Войната не е приключила, подчерта Шейх Насрала.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!