П ървите телевизионни дебати за президентските избори в САЩ през 2008 г бяха между осем политици, претендиращи за номинацията на Демократическата партия.
Те разобличиха политиката на Джордж Буш в Ирак и всички бяха единни, че американските войски трябва да се изтеглят възможно най-скоро.
Дискусията между претендентите, сред които за лидери се смятат сенаторите Хилъри Клинтън и Барак Обама, продължи час и половина.
Кандидатите получиха по около 11 минути ефирно време като трябваше да отговарят на всеки зрителски въпрос в рамките на минута.
Те припомниха, че и двете камари на американския Конгрес приеха законопроект, съгласно който иракската кампания ще се финансира само при условие, че войските напуснат арабската страна до март следващата година.
Въпреки че президентът Джордж Буш обеща да наложи вето на законопроекта, демократите са решили да приключат американското военно присъствие в Ирак.
"Ако нашият президент не ни извади от Ирак, това ще направя аз, когато стана президент", заяви сенаторът от Ню Йорк Хилъри Клинтън.
Съпругата на бившия президент обаче беше разкритикувана от бившия сенатор от Северна Каролина Джон Едуардс, който припомни, че и тя е гласувала в подкрепа на войната.
Едуардс, който по онова време беше в Сената, също гласува за нахлуването в Ирак, но после се извини, припомня АП.
Барак Обама, който не е бил сенатор в края на 2002 г., уточни, че е горд, че не е участвал във вота за нахлуването в Ирак.
"За да се приключи тази война, е необходим само един подпис", каза Обама, имайки предвид одобрението от президента на закона за изтеглянето на войските.
От осмината претенденти, които се събраха на дебата в университета в Южна Каролина в Оринджбърг, четирима участваха в гласуването и одобриха вчера законопроекта на Конгреса, обвързващ финансирането на войната в Ирак с график за изтегляне на американските войски.
Текстът предвижда отпускане на 124 милиарда долара за финансиране на военните операции в Ирак и Афганистан, но при условие изтеглянето на американските войски от Ирак да започне до 1 октомври и да приключи най-късно до 31 март 2008 г.
Сенатът гласува с 51 срещу 46 гласа в полза на закона.
Болшинството от американците считат, че победа в Ирак не е възможна вече и изразяват съгласието си с демократите, че трябва да има дата за изтегляне на войските им. Това показват резултатите от анкета на Ен Би Си и "Уолстрийт джърнъл".
56% от запитаните изразяват съгласие с позицията на демократите, които искат срок за изтеглане на американските части от Ирак.
37% подкрепят позицията на Буш, който е против такъв проект.
55% от американците считат, че "победа в Ирак вече не е възможна", но 36% все още са оптимисти по този въпрос.
Само 22% са онези, които считат, че САЩ са на правилния път.
Темата за Иран също стана повод за размяна на хапливи реплики между кандидатите съпартийци.
"Би било голяма грешка да се започне война с Иран", заяви Барак Обама.
Той обаче бе прекъснат от Денис Кучинич, представител на лявото крило в Демократическата партия, който го упрекна, че в миналото е заявявал, че всички възможности са на масата що се отнася до Иран.
"Това ще бъде още една война заради петрола", посочи Кучинич.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!