Б ългария бе дадена като добър пример за Сърбия от водещи политици за първи път в историята, каза тази сутрин по БНТ журналистът Бойко Василев.
Според него това е ясен и добър знак, че след вчерашните избори западната ни съседка ще тръгне по пътя на интеграцията в ЕС.
Сърбия ще има правителство, съставено от партиите от демократичния блок. Според БТА това показват първите предварителни резултати от произведените вчера парламентарни избори.
Характерна е високата избирателна активност - около 60 % от избирателите гласуваха, което е най-високата активност от септември 2000 г.
В парламента влизат шест партии и коалиции: по последни данни на на неправителствения Център за свободни избори и демокрация (ЦеСИД) на базата на 90% преброени бюлетини.
Сръбската радикална партия получава 28,7% от гласовете, или 81 мандата в парламент.
Демократическата партия на убития Зоран Джинджич, сега начело на лявоцентристка коалиция, оглавявана от президента Борис Тадич - 22,9% или 65 депутатски места.
Консервативната дясна Демократическа партия на Сърбия на премиера Воислав Кощуница в коалиция с партията Нова Сърбия - 16,7% или 47 места.
Г17 плюс - либералната форлмация на Милан Джукич, бивш финансов министър в кабинета на Кощуница - 8% или 19 места.
Социалистическата партия на Сърбия (бившата партия на Слободан Милошевич) - 5,9% или 16 депутати.
Коалицията около Либералнодемократическата партия - 5,4% или 15 депутати.
От партиите на малцинствата в сръбския парламент влизат трима унгарци от Съюза на унгарците във Войводина, двама бошняци от Партията на демократичното действие, двама роми, по един от Обединението на ромите в Сърбия и Ромската партия.
Все още не е ясно дали в парламента ще влезе и Коалицията на албанците от долината на Прешево.
Сръбското движение за обновление не влиза в парламента.
Анализаторите са единодушни, че формирането на новото правителство ще бъде продължителен и труден процес.
Сръбската радикална партия (с неформален лидер, лежащият в затвора в Хага краен националист Воислав Шешел) спечели изборите, но няма да може да сформира правителство, защото "няма партньор за коалиция", каза зам.-председателят Томислав Николич.
Той заяви, че няма да подкрепи евентуално правителство на малцинството, нито ще иска СРП да състави правителство на малцинството, подкрепено евентуално от някои други партии.
Лидерът на втората по брой на депутатските места Демократическа партия Борис Тадич обяви, че партията е постигнала най-големия си успех досега.
На изборите през 2003 г. тя получи 12,6% от гласовете, т.е. 37 мандата, а сега спечели 22,59% или 65 места в парламента.
Партиите с европейска ориентация получиха мнозинство от две трети и партията, която има най-много гласове в демократичния блок, има предимство при формирането на правителството, посочи Тадич, цитиран от БТА.
Той заяви, че ДП ще влезе в преговорите за съставяне на новото правителство с искането да получи премиерския пост.
Възможно е преговорите за новото правителство да не протекат леко, но очаквам конструктивност от всички партии, каза Тадич и добави, че
консултациите вероятно ще започнат още днес.
Лидерът на Демократическата партия на Сърбия Воислав Кощуница също изрази задоволство от постигнатите резултати на своята партия. "Що се отнася до съставянето на новото правителство, президентът е този, който трябва да намери премиер, който да може да си осигури мнозинство в парламента. Ние сме открити за преговори", каза Кощуница и добави, че очаква всички партии да бъдат отговорни и конструктивни.
Лидерът на Г17 плюс Младжан Динкич посочи, че Демократическата партия, коалицията ДПС-Нова Сърбия и Г17 плюс имат 132 от общо 250 депутатски мандата, което е достатъчно да формират правителство като коалиция на "демократичното единство".
"Няма да правим компромис с политиката, която символизираше Воислав Кощуница", заяви лидерът на Либералнодемократическата партия Чедомир Йованович.
Председателят на Социалистическата партия на Сърбия Ивица Дачич заяви, че неговата партия "няма основания" да подкрепи което и да е правителство на малцинството.
Сърбия ще има правителството на мнозинството на партиите от демократичния блок.
Двата факта, които ще повлияят, така че това да се случи, са окончателният статут на Косово, както и натискът от страна на гражданите да се стигне до това, защото вече са уморени да гласуват, коментират днес политически анализатори за белграския вестник "Блиц", цитиран от БГНЕС.
Според Зоран Стоилкович, професор от Факултета по политически науки, е ясно, че новото правителство, ще бъде съставено в кратки срокове от партиите от демократичния блок,. "Преди всичко, защото се вижда, че предложението за окончателния статут на Косово ще стане известно веднага след изборите", казва Стоилкович.
Най-голямата пречка за събиране на необходимите 126 депутати които да подкрепят новото правителство, ще бъде подялбата на плячката, тоест на държавните функции в правителството и около него.
"Водещите парти от демократичния блок ще спорят за това кой да бъде ключов център на новата власт. Ясно е, че няма да бъде лесно да се постигне споразумение, но то не е невъзможно", посочва той.
Следващото правителство ще бъде съставено от победителите от 5 октомври (2000 г., денят, когато бе свален Милошевич - бел. ред.), но ще има кратък живот, защото съществува пълно недоверие между Демократическата партия на Тадич и Демократическата партия на Сърбия на Кощуница, което вече се видя по време на кампанията, твърди за "Блиц" Владимир Гоати, научен съветник в Института по обществени науки в Белград.
Според него те ще бъдат принудени да си сътрудничат защото предстои приключване на преговорите за статута на Косово. Статусът на Косово и споразумението за подялбата на министерствата могат в същото време да повлияят и на това колко дълго ще се задържи това правителство. Гоати не прогнозира цял мандат на новия кабинет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!