Д емократичната партия на албанците (ДПА) излезе от управляващата коалиция в Македония. Правителството може да падне, ако премиерът не намери нов коалиционен партньор, съобщи Асошиейтед прес.
Излизането на партията на албанците от управлението създава политическа криза три седмици преди срещата на върха на НАТО, на която се очаква да бъде взето важното решение дали Македония да бъде поканена да влезе в пакта.
Премиерът Никола Груевски ще трябва да състави нова коалиция, за да избегне предсрочни избори, тъй като сега остава с 57 места в 120-местния парламент.
ДПА напусна коалицията заради няколко неприети нейни искания, включително незабавно признаване на съседно Косово.
Партията на албанците настоява също да бъде приет закон социална адаптация на бившите бойци от Армията за национално освобождение и албанският език да стане втори служебен език. ДПА поиска също да не бъдат отваряни четирите върнати от трибунала в Хага дела с обвинения за престъпления по време на кризата през 2001 г.
Лидерът на ДПА Мендух Тачи заяви, че ръководството на партията на свое заседание късно снощи е подкрепило решението му за излизане от коалицията. Той каза, че решението е "окончателно и необратимо".
Македония се намира в сериозна политическа криза във възможно най-неподходящия и труден момент за нашата държава, заяви президентът Бранко Цървенковски.
Според президента "ситуацията трябва да бъде преодоляна незабавно". Той заяви, че идеята за предсрочни избори или широка коалиция не решава проблема.
Кризата в македонското правителство настъпва и в момент, когато Скопие води тежки преговори с Гърция заради името на страната.
Атина настоява, че Македония е наименование на нейната северна провинция и заплашва да наложи вето на присъединяването на бившата югославска република към НАТО.
САЩ настояват за намиране на решение на спора между двете съседни страни до 2 април, когато започва срещата на върха на НАТО в Букурещ.
Вчера лидерите на Гърция и Македония не успяха да постигнат напредък в спора за името. Груевски се срещна с гръцкия външен министър Дора Бакояни в Брюксел.
Нямаме нищо конкретно, заяви пред Ройтерс Бакояни на въпрос дали двете страни са постигнали някакъв напредък.
Груевски заяви след срещата си с Бакояни, че "няма гъвкавост от гръцка страна".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!