К онституционният съд прие молбата на националния омбудсман Гиньо Ганев и образува дело по текст от Закона за енергетиката, който засяга отношенията на потребителите с топлофикационните дружества в страната.
Делото е насрочено за 21 декември, съобщиха от съда.
Общественият защитник сезира Конституционния съд срещу разпоредбите на чл. 154, ал. 1 от закона, който дава правото на дружествата да събират задълженията си само с извлечение от неплатени сметки.
Този текст ги поставя в привилегировано положение спрямо всички останали търговци на пазара, твърдят от институцията на омбудсмана.
В същото време правата на потребителите също са нарушени. Предвиденият 7-дневен срок за обжалване пред съда на съмнителна сметка от страна на потребителите по никакъв начин не дава право на защита, категоричен е Ганев.
В становището на омбудсмана до съда пише, че този тип обществено-икономически отношения са остатък от централно планираната държавна икономика.
Чл. 154 от закона е в разрез и с общото право на Европейския съюз за конкуренцията.
Като страни по жалбата освен институцията на омбудсмана са конституирани Народното събрание, Министерският съвет, Федерацията на потребителите в България, Съюзът на юристите, Асоциацията за европейска интеграция и права на човека и българският Хелзинкски комитет.
Общественият защитник на страната свиква утре първо заседание на работна група за изготвяне на становище по предвидените промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, чието разглеждане на второ четене предстои в пленарна зала.
Промените биха позволили на всички физически и юридически лица, регистрирани по Търговския закон, да откриват аптеки, а не както досега това право да имат само магистър-фармацевти.
Според многобройни жалби и сигнали на граждани и неправителствени организации до омбудсмана смяната на досегашния ограничителен режим с либерален, би довел до картелни споразумения за цените на медикаменти и консумативи в ущърб на пациентите и на ефективността на лечебния процес в болничните заведения.
Представители на лекарски, пациентски и фармацевтични организации търсят достъп до парламентарните комисии на Народното събрание, за да се пресече възможността законът да ощетява гражданите и да облагодетелства корпорациите монополисти, както това вече се случи в други сфери като топлофикация и енергоснабдяване.
Гиньо Ганев се срещна днес с представителя на УНИЦЕФ за България Октавиан Бивол.
На срещата, свикана по инициатива на Бивол, бяха очертани критични сфери на нарушавани права и достойнство на българските деца и бяха обсъдени различни способи за преки пътища за тяхната защита в контекста на Конвенцията за правата на децата на ООН, информират от екипа на омбудсмана.
Набелязани бяха мерки за взаимодействие между представителството на УНИЦЕФ в София и направлението за правата на децата при националния защитник, които ще се развият в споразумение за дългосрочно сътрудничество.
Представителят на УНИЦЕФ за България благодари на Ганев за акцента върху спазването на правата и достойнството на децата на регионалните срещи с общинската и държавна администрация, които наскоро бяха проведени в Пазарджик, Благоевград, Враца и Плевен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!