П равителството ще изпълни решенията на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) и ще изплати 61 хил. евро, присъдени обезщетения и съдебни разноски по 11-те дела по 11 жалби срещу България, съобщи правителствената информационна служба.
Това са поредните дела, заведени и спечелени от български граждани в съда в Страсбург.
Досега всички такива дела са за нарушение на човешките и гражданските права, извършени от правоохранителните и правораздавателните органи.
Най-често гражданите се жалват от драстични погазвания на правата им по време на задържане, лишаване от адвокатска защита, престой в предварителен арест без законово основание, проточване на съдебни дела с десетки години.
България е осъдена за задържане в предварителен арест над месец, след като съдът е променил мярката за неотклонение в подписка, незаконни обиски и конфискуване на имущество без санкция, проточило се дело за кражба над девет години, задържане в психиатрична клиника без разрешение.
Две от последните 11 дела са особено скандални и компрометиращи за българското правораздаване.
Делото "Мерджанов срещу България". Стоян Мерджанов, оператор и водещ в БНТ и офицер от Държавна сигурност, бяга от България по време на задгранична командировка през 1982 г.
В края на същата година срещу него е образувано следствено дело за предателство и шпионство, а на следващата година военният съд го признава за виновен и го осъжда на 19 г. лишаване от свобода и конфискация на цялото имущество.
Но след неуспешни опити да организира живота си в емиграция, вкл. и като автор на Радио "Свободна Европа", Мерджанов се връща в България и влиза в затвора.
През 1987 г. Върховният съд отменя осъдителната присъда и връща делото за преразглеждане, а през 1990 г. го признава окончателно за невинен.
Тогава, 1990 г., Мерджанов подава искова молба пред СГС по Закона за отговорност на държавата за вреди, причинени на граждани. Това гражданско производство приключва едва след 17 години - през 2007 г.
Присъденото от Европейския съд обезщетение е 7 хил. евро за неимуществени вреди и 1200 евро за разходи и разноски по делото.
Второто дело е съизмеримо по драстичност на нарушение на гражданските права. През март 1989 г. недвижима собственост на Петър Лазаров - къща, гараж и дворно място, е отчуждена за строеж на училище.
В продължение на 17 години - неоправдан и прекомерно дълъг срок, жалбоподателят не получава обезщетение за собствеността си. Въпреки многобройните му молби, институциите са останали пасивни, като не са изпълнили задължението си своевременно да го обезщетят.
Присъденото от съда в Страсбург обезщетение е 14 хил. евро за имуществени вреди и 5 хил. евро за неимуществени вреди. Освен тях България трябва да плати и 2 хил. евро за разходи и разноски по делото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!