П акистанският президент Первез Мушараф обяви днес извънредно положение в страната и суспендира конституцията от 1973 г., като поиска извънредни правомощия, съобщават световните агенции, цитирайки пакистански медии.
Временното решение не засяга федералния парламент и провинциалните събрания, които продължават да работят.
В указа, цитиран от Франс прес, извънредната мярка е обяснена с активизирането на ислямистите и "намесите" на съдебната власт. Мушараф, дошъл на власт след военен преврат през 1999 г., очакваше решение на Върховния съд, което би могло да обяви за невалидна победата му на президентските избори от 6 октомври.
В изявление пред нацията Мушараф заяви, че е предприел тази стъпка, за да запази националното единство пред лицето на "сериозна вътрешна борба".
Той помоли западните съюзници и останалите страни, които побързаха да изразят тревогата си, да разберат неговото решение, заявявайки, че всичко друго би било "самоубийство за Пакистан".
Мушараф говори на английски, след като направи обръщение към своите сънародници на урду, заявявайки, че отправя послание към света и преди всичко към "приятелите" на Пакистан в САЩ, ЕС и Великобритания.
"Бездействието в този момент е самоубийство за Пакистан, а аз не мога да позволя на страната да извърши самоубийство", добави Мушараф.
Според пакистански високопоставен представител, пожелал анонимност, правителството се е събрало днес и е одобрило извънредното положение. Въвеждането му поставя под въпрос парламентарните избори на 8 януари 2008 г., смятани за важен етап по пътя за възстановяването на демокрацията в страната.
Извънредното положение поставя под съмнение и преговорите за подялбата на властта. Вашингтон и Лондон подкрепят този процес, целящ да превърне генерал Мушараф в граждански президент, след като той се отказа от поста на главнокомандващ, а Беназир Бхуто да застане начело на правителството.
Председателят на Върховния съд Ифтикар Чаудри и още осем съдии отказаха да одобрят издаденото от президента нареждане за временно преустановяване действието на конституцията. Поради това на Чаудри било казано, че "услугите му вече не са необходими", съобщиха частни телевизионни канали.
Той и колегите му съдии са в сградата на съда на бул. "Конституция", където е разположено и Националното събрание. Войници са блокирали пътя.
Пакистанската полиция и паравоенни части обкръжиха сградата на Върховния съд в Исламабад малко след новината. Два камиона щурмоваци, които са на подчинение на министерството на вътрешните работи, както и няколко десетки полицаи заеха позиция около сградата, уточнява АФП.
Междувременно стана известно, че комуникациите с мобилни телефони, както и по фиксираната мрежа са били прекъснати. Малко преди това предаванията на частните ТВ канали също бяха внезапно преустановени.
Върховният съд нареди да се преустанови извънредното положение, но правителството отхвърли това решение, съобщи пакистанска частна телевизия. Мярката бе обявена за незаконна от комитет от седем членове и на всички съдии от Върховния съд и Висшия съд бе попречено да положат клетва по силата на нова временна конституционна заповед, посочва телевизионният канал Гео.
Говорител на пакистанското правителство заявил за АФП обаче, че решението на най-висшия юридически орган в страната няма да има ефект, тъй като в заповедта за налагането на извънредното положение има точка, според която тази мярка не може да се оспорва от никоя юридическа инстанция.
По-късно пакистанското правителство назначи нов председател на Върховния съд, който трябва да се произнесе по валидността на преизбирането на президента Первез Мушараф на 6 октомври. Съдията Ифтикар Мохамед Чаудри бе заменен от Хамид Догар.
Бившата пакистанска министър-председателка Беназир Бхуто пристигна от Дубай в Пакистан. Бхуто кацна в Карачи и по-късно напусна летището на път за своя дом в пристанищния град, каза говорителят й Ваджид Хасан. Тя отпътува от Дубай веднага след като научи за извънредното положение.
Беназир Бхуто заяви за британската телевизия Скай Нюз, че страната прави стъпка назад заради засилване на диктатурата на президента Первез Мушараф.
"Това е много трудна ситуация за страната. Вместо да вървим към демокрация ние се връщаме назад към засилване на диктатурата. Обществото и аз сме горчиво разочаровани", каза тя по телефона от Пакистан. Тя обеща да работи с лидери на други политически партии за отмяна на решението на Мушараф, заявявайки, че този ход на президента цели отлагане на изборите в Пакистан.
Страната е изправена пред безпрецедентна вълна от насилие. От средата на юли 420 души загинаха в близо 20 самоубийствени атентата , извършени от ислямисти или приписвани на радикални елементи. Най-кървавият бе на 18 октомври в Карачи - в деня на завръщането на бившата министър-председателка Беназир Бхуто, при който загинаха 139 души.