П ървият в света вестник върху "електронна хартия" беше издаден в Антверпен в Белгия. Това е "Де Тийд" (De Tijd) водещ борсово-финансов и стопански вестник, издаван на фламандски език. Новината съобщиха швейцарският "ЗонтагсЦайтунг" (Sonntags Zeitung) и он лайн изданието onlinejournalismus.de.
Електронният вестник тежи 390 грама. Първите му читатели са около 200 души. Сбъдва се отдавнашна мечта - комбинация между компютърен екран и хартия.
Е-хартията има редица предимства в сравнение и с традиционната хартия, и нормалния екран:
Тя не трепка и може да се чете под всякакъв ъгъл;
Разходът на електроенергия е минимален за разлика от LCD мониторите, ток се консумира само при промяната в напрежението, т.е. при разлистването на страниците;
В идеални условия Е-хартията има качествата на обикновена хартия - може да се навива и сгъва;
Производството на Е-хартията е евтино и не изисква никаква целулоза. Тя не се прави от стъклени плоскости, а от тънко като кожа, много пластично фолио.
За да се прочетат 30-те страници, които пуска върху такъв носител "Де Тийд", е нужна съответната електроника. Това са микропроцесор, памет и мрежов адаптер, които се побират в плик с дебелина 1,5 см.
Устройството " iLiad" носи името на древногръцкия омиров епос "Илиада". Форматът му е А5, тежи 390 грама и струва около 600 евро. Разработено е в "iRex Technologies", някогашно поделение на холандския гигант "Филипс".
"Само при разлистването се появяват смущения върху образа за 1-2 секунди. "Това малко ме дразни", казва смеейки се щастливият 40-годишен конструктор Петер Брунселс.
Обемът на съдържанието в е-хартиеното издание на "Де Тийд" е 4 до 6 мегабайта. Процесът на съхраняването, т.е на "отпечатването" е не повече от 2 минути.
В екипа нямат желание да вдигат голям шум около постижението си. "Почти всичко, което ние сега правим, не е ново, отдавна е експериментирано", казва конструкторът. А издателят Фредерик Делаплас добавя: "Много хубаво е, че технологията с нищо не променя редакционната работа. Ние си оставаме старомодни журналистки".
Само че, скоро ще започне актуализиране на съдържанието няколко пъти дневно. Това ще се прави главно заради борсовите курсове и индекси, с каквито е пълен финансовият всекидневник.
Разбира се, подобна технология генерално променя формирането на цената на вестника. Сега разходите за хартия, печат и разпространение са около половината от бюджета на едно издание, а другите пари са за редакцията и издателството. Затова идеята е не да бъде заменено, а да бъде допълнено хартиеното издание на вестника.
"През идните десетина години хартията и печатът ще продължат да са най-важни, убеден е Делаплас, но ние сме амбицирани, защото в Белгия вече загина един проект за е-хартия - на нашия конкурент "Cash Daily".
Хората от Антверпен се канят да работят заедно със своя френскоезичен партньор, големия брюкселски вестник "Л'Ехо".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!