Датският премиер Андерс Фог Расмусен се открои като водещ претендент за нов генерален секретар на НАТО с натрупания опит на посредник при постигане на компромиси в Европейския съюз и с подкрепата за усилията на НАТО в Афганистан.
Високопоставен източник от НАТО каза, че зад кандидатурата на Расмусен застават три най-влиятелни европейски държави - Великобритания, Германия и Франция, а Съединените щати обмислят дали да подкрепят канадския министър на отбраната Питър Маккей.
Други претенденти за поста генерален секретар на НАТО, заеман обикновено от европеец, са полският външен министър Радослав Шикорски, норвежкият външен министър Йонас Гар Стьоре и бившият британски министър на отбраната Дес Браун.
Миналия месец българското правителство реши официално да издигне кандидатурата на бившия външен министър Соломон Паси.
Според дипломати от НАТО пречка пред Расмусен може да стане неблаговидният образ на Дания в мюсюлманския свят, разгневен от карикатурите в датския печат през 2006 г., на които пророкът Мохамед бе изобразен с бомба в тюрбана.
Расмусен отказа да се извини за карикатурите, които предизвикаха безредици и нападения срещу датски посолства в редица мюсюлмански страни.
Източникът от НАТО каза, че Турция, чието население е предимно мюсюлманско, изразила възражения, които би могла да оттегли, ако САЩ застанат зад кандидатурата на Расмусен.
Лидерите на страните от НАТО трябва да обмислят редица варианти - дали кандидат от Източна Европа ще раздразни Москва или доколко фактът, че Норвегия не членува в Европейския съюз, би намалил шансовете на Стьоре.
Канадецът Маккей не отрече, че е възможен претендент, изтъквайки, че националността не би трябвало да е пречка. Съединените щати повториха този аргумент, но добавиха, че още не са решили кого да подкрепят.
Вицепрезидентът на САЩ Джо Байдън каза вчера на пресконференция в НАТО, че от политическа гледна точка не е изключено постът на генералния секретар да бъде зает от представител на която и да е страна членка. Той добави, че САЩ още не са взели решение кого да подкрепят като приемник на сегашния генерален секретар Яп де Хоп Схефер.
Източникът от НАТО каза, че ще бъде излъчен важен сигнал, ако Расмусен получи покана за Белия дом през следващите седмици.
Датският премиер се изяви като компетентен и целенасочен лидер, който знае как да постига резултати. През 2003 г., когато Дания бе ротационен председател на Европейския съюз, той изкова компромис за присъединяването на 10 нови държави, предимно от бившата комунистическа Източна Европа.
"Дания е надежден съюзник, а Расмусен е опитен водач и това ще е от полза за организацията", каза Даниъл Хамилтън от американския университет "Джонс Хопкинс".
"Генералният секретар трябва да се опира на единодушие сред съюзниците от НАТО, а той изглежда способен да го постига". Ако той стане генерален секретар, НАТО ще взаимодейства по-тясно с Европейския съюз и Обединените нации.
56-годишният Расмусен - министър-председател от 2001 г., подкрепи американското нахлуване в Ирак през 2003 г., изпрати там датски военни и неведнъж отправя призиви към страните от НАТО да изпращат подкрепления в Афганистан, където 750 датски войници се бият с талибаните.
Датският премиер говори отлично френски, ходи редовно на почивка във Франция и кара колело по трасето на Тур дьо Франс. Той е подходящ кандидат за Франция, която сигурно скоро ще се върне във военната структура на НАТО.
Сегашният генерален секретар, холандецът Яп де Хоп Схефер, ще се оттегли от поста на 31 юли. НАТО може да избере негов приемник на срещата на върха на 3 и 4 април, на която ще бъде отбелязана 60-ата годишнина от основаването на съюза.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!