О т следващата година общините ще определят размера на местните данъци и такси, решиха депутатите като приеха на второ четене промени в Закона за местните данъци и такси.
Общинските съвети трябва да определят размера на местните данъци до 29 февруари 2008 г. Ако те не приемат наредба за размера на местните данъци, те ще се събират на базата на определения им размер за 2007 г.
Общинските съвети ще имат право да освобождават отделни категории лица изцяло или частично от заплащане на отделни видове такси.
Предвижда се още патентният данък от републикански да стане местен. Конкретните му размери ще се определят от общинските съвети в предвидени минимални и максимални граници.
За минимален е взет досегашният най-нисък размер, а за максимален - най-високият размер за страната.
От 2000 до 5600 лева ще бъде патентният данък за гадатели, екстрасенси и биоенерготерапевти. Компаньонките и компаньоните ще плащат патентен данък в размер от 3000 до 6440 лева, като данъкът ще с определя според местонахождението им.
Опозицията се противопостави на предложението на правителството данъкът върху сградите да може да бъде единствено увеличаван, но не и намаляван спрямо сегашния му размер.
Същото становище изрази и Милен Велчев от НДСВ, който заяви че децентрализацията е не само увеличаване на данъците, а общините трябва да имат правото и да ги намаляват.
Предложението на опозицията общините да имат право да намаляват местните данъци с сравнение с плащаните през тази година ще бъде неработещо, обясни зам.-финансовият министър Кирил Желев.
Той уточни, че по време на разговори с Националното сдружение на общините е станало ясно, че местните власти не желаят да намаляват данъците, защото разходите им непрекъснато се увеличават, което означава, че трябва да имат и по-високи приходи.
Депутатът от ДСБ Евгени Чачев предложи от данък да се освобождават читалищата, сградите собственост на чужди държави, сградите на висшите училища и академиите, както и сградите, които са паметници на културата, музеите, галериите и библиотеките.
Иван Сотиров от ОДС възрази срещу определянето на такса смет на базата на определени промили върху данъчната оценка на имота. Той предложи таксата за битови отпадъци да се определя според количеството. Идентично бе и предложението на депутати от НДСВ, но мнозинството го отхвърли при гласуването.
Законът предвижда общинският съвет да определя с наредба размера на данъка върху наследството на сгради от 1,5 до 3 на хиляда върху данъчната оценка на недвижимия имот. Така този данък може да скочи двойно спрямо сегашния му размер.
При дарение на имущество данъкът ще се начислява върху оценката на прехвърляното имущество в размер, определен от общинския съвет. При дарения между братя и сестри и техните деца данъкът ще трябва да бъде в граници от 0,7 до 1,4%, а при дарения за всички други лица - от 5 до 10 %.
При възмездно придобиване на имущество данъкът ще е в размер от 2 до 4% върху оценката на прехвърляното имущество, а при замяна - върху оценката на имуществото с по-висока стойност.
Данъкът върху автомобилите може да бъде увеличен до три пъти в зависимост от решенията на общинските съвети.
Ако общината реши да повиши три пъти данъка върху автомобилите, вече за един "Фолксваген Голф" над 14 години и със 75 конски сили налогът ще бъде 66 лева, изчислява БГНЕС. Ако бъде запазен най-ниския праг данъкът върху такава кола ще бъде 22 лева, какъвто е и през тази година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!