С толичната община ще увеличи данъците и таксите, за да повиши приходите в бюджета си тази година. Според "Дневник", който цитира зам-кмета Минко Герджиков, се очаква бюджетът да бъде приет до края на февруари.
София започна миналата година с бюджет от 660 млн. лв., изпълнението в края на годината достигна близо 800 млн. лв. За тази година се залагат 860 млн. лв. приходи и разходи.
Основната част от приходите на София - около 420 млн. лв., ще се формира от местните данъци и такси. Администрацията предлага завишаване на данък сгради от 1.5 на 2 промила върху данъчната оценка, от което очаква 12 млн. лв. повече постъпления.
Данъкът върху колите ще е по-висок с 25%, което трябва да увеличи приходите на общината със 7 млн. лв.
Сделките с имоти няма да се облагат с по-висок данък. Такса смет също няма да се увеличава.
Минко Герджиков обещал да вземе предвид предложенията на Георги Кадиев от БСП и на Димитър Бъчваров от ДСБ данък сгради и данъкът върху сделките с имоти да се увеличат поравно, както и да се предвидят облекчения за собствениците на по-екологични автомобили.
Таксата за разрешителни за строителство също ще е по-висока, след като миналата година скочи близо 18 пъти - от 0.80 лв. на 14 лв. на кв.м за най-скъпите квартали. През 2008 г. тя ще стигне 21 лв. на кв.м.
Над 75 млн. лв. от приходите на общината са от усвояване на кредитите от Японската банка за продължаване на метрото до кв. "Младост" - 68 млн. лв., и от Европейската банка за възстановяване и развитие за нови автобуси - 8 млн. лв.
Държавната субсидия за капиталови разходи, здравеопазване, образование и социални дейности е около 190 млн. лв. - крайно недостатъчно, оплакаха се Герджиков и кметът Бойко Борисов.
Приходите под формата на дивиденти от общинските дружества са 2.5 пъти по-високи от миналата година, но въпреки това са едва 10 млн. лв. С новата наредба за външната реклама общината се надява да събере 15 млн. лв. в сравнение с 2 до 3 млн. лв. за предходните години.
От продажбата на имущество са заложени приходи от 55 млн. лв. Възможно е да са много повече, ако бъдат продадени някои от големите търговски дружества от програмата за приватизация като "Софийски имоти" или Общинска банка, коментираха общински съветници.
В разходната част на бюджета най-много се увеличават предвидените за тази година средства за строителство и ремонти. Заложени са около 330 млн. лв. - двойно повече, отколкото миналата година. В тях са парите за довършване на метрото, за отваряне на 6 нови детски градини и ремонта на 12, за отчуждаване и започване на пробивите "Т. Каблешков", "Данаил Николаев", "Опълченска" и др.
Зам.-кметът по финансите призна, че Столичният инспекторат на практика не събира наложените от общината глоби. Предложението му е с тази задача да се заемат данъчните към общината. С наредба може да им се разреши да отказват услуги и документи на длъжници. Общината разбрала от КАТ, че не всички собственици на автомобили си плащат данъка, затова полицията вече ще подава ежемесечна справка за новорегистрираните коли.
Нови глоби и такси за паркиране
Нова наредба за паркирането ще внесе в общинския съвет днес главният архитект на София Петър Диков. Проектът предвижда да бъде премахнат служебният абонамент за платените зони за паркиране в центъра.
В момента много офиси и банки ползват тази услуга, но блокират доста места за собствени нужди. Очаква се и увеличение на цената за паркиране в т.нар. синя зона, която сега е 1 лв. на час. В новата наредба е предвидена и такса за влизане в центъра на града, но това няма да стане автоматично с одобряването на документа от общинския съвет, а допълнително.
Ще се плаща такса и за колите, които зареждат магазините през деня, безплатно ще е само за тези, които зареждат през нощта. Диков се надява най-накрая да започне и строителството на подземни паркинги с този пред ЦУМ. Пречи ни липсата на регламент за публично-частно партньорство, твърди главният архитект. Паркингите ще са върху общински терени, но ще бъдат дадени на частници.
Градският транспорт поскъпва
От март картите и билетите за градския транспорт в София също ще поскъпнат. Зам.-кметът по транспорта Велизар Стоилов предлага да се увеличи само едномесечната карта за всички линии от 37 лв. на 40 лв., защото цената й не е променяна от 2001 г.
Общинските съветници обаче поискаха и поскъпване на билета до минимум 0.80 лв. от сегашните 0.70 лв. Поскъпването на месечната карта ще доведе и до минимално увеличение на картите за пенсионери, инвалиди, студенти и ученици. От Българския студентски съюз вчера заплашиха с протести.
Съветниците отново подхванаха идеята да се правят проверки на доходите на пенсионерите и инвалидите, които искат да ползват евтини карти за градския транспорт. Стоилов обеща да поиска от социалното министерство методика за доказване на доходите.
Кметът Бойко Борисов пък ще поиска държавата да поеме изцяло разходите за картите на студентите от провинцията. Догодина Столичната община трябва да даде 66 млн. лв. на компанията за градски транспорт заради пътуващите с намаление.
Строителите ще плащат повече и за отпадъците
От тази година ще се въведе двойно по-висока такса за депониране на строителните отпадъци, които не са предварително разделени. Това съобщи зам.-кметът по екология Мария Бояджийска.
Отделно общината ще инвестира в инсталация за сепариране на едрогабаритния боклук на площадката за отпадъци в кв. "Враждебна". Подготвя се ново депо за строителен боклук върху кариерата на фирма "Пътища и съоръжения" до "Враждебна", тъй като скоро ще свърши обемът в съществуващото депо, съобщиха още от Столичната община.
През тази година битовите отпадъци ще се депонират в сметището в кв. "Суходол" въпреки протестите там. Паралелно ще се придвижват документите за изграждане на завод за боклука. Гражданите и фирмите няма да плащат по-висока такса смет. Предвидени са 17 млн. лв. за извозване на натрупаните в София бали.
Общината се надява те да бъдат приети от сметището на Пловдив или в ново регионално депо до Перник. По първоначални разчети почистващите фирми "Волф", ДИТЦ и "Чистота София" трябваше да получат 64 млн. лв. тази година, което е с 14 млн. лв. повече от миналата.
Администрацията обаче не успя да убеди съветниците, че с тези пари ще се чисти по-добре, и Борисов нареди да се изготви нова задача за почистването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!