Н ад 2/3 от родителите одобряват в една или друга степен изучаването на религия в училищата, съобщи Боряна Димитрова, директор на социологическа агенция "Алфа рисърчс".
Проучването е направено между 5 и 20 март сред 400 ученици от общообразователните училища, които нямат такъв предмет и сред 100, които изучават религия като СИП (сводобно избираем предмет) и ЗИП (задължително избираем предмет).
Анкетирани са и 1016 души сред пълнолетното населението на България.
63% от учениците и 52% от пълнолетното население възприемат обучението по религия като
средство за ограничаване на проблемите
сред младите (наркотици, агресия и секти). 86% от учениците и 69% от родителите масово се обявяват за светско обучение по религия - история на религиите, възпитаване в общочовешки добродетели и религиозна толерантност.
Изучаването на вероучение и религиозните догми се подкрепя едва от 9% от учениците и 16% от пълнолетното население.
Най-предпочитана форма за изучаване на религия е като избираем предмет.
Данните бяха изнесени пред новосъздадения Обществен съвет по въпросите на обучение на религия в училище.
Съставът на съвета беше представен от министъра на образованието Даниел Вълчев. Негов председател е проф. Георги Бакалов, зам.-ректор на СУ "Св. Кл. Охридски".
Членове на съвета са учени и университетски преподаватели, както и учители.
На първото заседание на Обществения съвет заедно с министъра се обсъжда как да бъде въведено обучението по религия в общообразователните училища.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!