В секи трети гражданин от страните от Балканите се информира за европейската тематика от слухове, разговори с приятели, колеги и познати, а не от интернет, официалните сайтове на европейските институции и медиите.
Това е два пъти по-висок процент от средноевропейския, каза Марчела Абрашева, изпълнителен директор на "Галъп Интернешънъл - България". Тя цитира данни на проучването "Евробарометър" на конференцията "50 години Европейски парламент през погледа на медиите", организирана от БТА в партньорство с БНТ.
Под 10% от българите, румънците и албанците са пътували извън собствената си страна, затова освен от медиите и по слухове нямат друг начин да почувстват европейското ежедневие.
Цените и инфлацията, миграцията и безработицата са високо чувствителни теми за страните от региона, за които липсва информираност, но се натрупва негативна енергия към ЕС. В тези страни съществува усещането, че местните цени, данъци, работни места, пенсии трябва да бъдат решавани на национално ниво.
12-те държави от региона имат различен списък с проблеми, които смятат, че ЕС може да реши.
За Турция членството в ЕС е добро от гледна точка на образователната система, здравеопазването и инфраструктурата. Българите вярват, че Европа ще направи чудеса с икономиката ни.
Общи за региона проблеми са борбата с тероризма, опазването на околната среда, защитата в
геополитически план, очакването, че сътрудничеството с Европа е икономическо.
Половината от гражданите на страните от ЕС смятат, че е хубаво да си член на Съюза. В 5-те страни от Балканите - членки и кандидатките за членство, средният процент на евроентусиазъм е с около 10 пункта по-висок от този в старите членки.
Между 80-90% от македонците смятат, че е добре страната им да бъде член на ЕС. С тези резултати Македония е най-голямия евроентусиаст, а Хърватия и Турция са по-резервирани.
По данни за 2007 г. около 46% от гражданите на 27-те страни-членки са били за разширяването на Съюза, а 41-42% са били против.
В момента идеята за разширяване на ЕС се подкрепя най-вече от страните от Балканите и от държави от Централа Европа - Чехия, Полша, Унгария.
Тезата, че еврочленството е дългосрочна перспектива застъпват 70-90% от гражданите на Албания, Косово, Сърбия, Черна гора, показва проучването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!