Българската федерация по гребане (БФГ) започна национална програма "Адаптивно гребане". Целта е бързото навлизане и развитие в България на този спорт, позволяващ на хора с физически увреждания да спортуват активно и да участват в състезания.
Програмата на федерацията за 2009-2010 г. включва популяризиране на спорта, създаване на спортен клуб с две лодки, започване на тренировъчен процес, осигуряване на необходимата екипировка и инфраструктура, набиране на финансиране и участие в международни стартове през 2010 г.
"Амбицирани сме да създадем условия за хора с увреждания, които да практикуват адаптивно гребане, в началото в по-големите гребни центрове - София и Пловдив. Поставяме си за цел да създадем два смесени екипажа - четворки с рулеви, които да тренират активно и участват в стартовете на FISA през 2010 г.!", казва олимпийската шампионка Румяна Нейкова, която ще бъде двигател и координатор на инициативата.
"Адаптивното гребане се практикува масово по света, като дебютът му на Световно първенство бе през 2002 г., а през 2008 г. в Пекин бе и неговия параолимпийски дебют", казва Светла Оцетова, председател на БФГ и технически директор в Световната федерация по гребане (FISA). Оцетова ще човекът, който ще осигури нужното ноу-хау и контакти със световни сили в адаптивното гребане за обмен и информация.
В момента, на дневен ред идва финансирането на проекта. Федерацията разчита, че ще успее да събере 100 хил. лева за закупуване на двете лодки, екипировка, адаптиране на съществуващата гребна база, заплата на треньор и осигуряване на транспорт за пътуване на бъдещите състезатели до Панчарево.
С помощта на основния си спонсор - Обединена българска банка и на другия си партньор "Пума", федерацията пуска в благотворителна продажба ограничен брой уникални шапки с автограф на Руми Нейкова - копие на онази, с която тя спечели олимпийската надпревара в Пекин. Цената е 50 лева, като шапката може да се закупи с поръчка и доставка чрез куриер през страницата на адаптивното гребане - www.ubb.bg/adaptive, а също така от Българска федерация гребане, в софийските клонове на ОББ и в магазини партньори на "Пума".
Сдружение "Обединени за милосърдие", инициатор на благотворителната кампания, откри и специална левова сметка за набиране на средства в полза на адаптивното гребане в ОББ - BG81 UBBS 8002 1088 6744 20, BIC: UBBSBGSF, като постъпилите суми ще бъдат използвани единствено за целите на проекта.
ОББ ще финансира начинанията на адаптивното гребане през настоящия олимпийски цикъл, като целта, която банката спонсор си поставя, е България да разполага с конкурентоспособен отбор както за Параолимпийските игри в Лондон, така и за Световното първенство в Блед, Словения през 2011 г.
Адаптивното гребане е спорт за състезатели със съществуващи физически ограничения, който отговаря на критерии и правила, определени от Международната федерация по гребане (FISA).
Този спорт изисква екипировката да е "адаптирана" според физическите възможности на спортиста, а не спортът да е адаптиран за състезателя.
Международната федерация по гребане (FISA) е единственото управляващо тяло на спорта адаптивно гребане, който се практикува от атлети от 24 страни. Той влиза в Параолимпийската програма през 2005 г., като първият му Параолимпийски старт е в Пекин през 2008 г.
Адаптивното гребане се практикува от мъже и жени, като в момента се подразделя в четири отделни класа, които са част от програмата на световните първенства: LTA4+, TA2x, AW1x и AM1x, като LTA4+ и TA2x са лодки със смесени екипажи. Всички състезания са на дистанция от 1000 метра.
История
FISA представя
адаптивното гребане на световното
първенство през 2002 г. в Севиля, Испания,
където 38 атлети се състезават на скиф
и четворка с рулеви. Спортът продължава
да се развива оттогава, стигайки до
въвеждането на четири класа през 2003 г.
на световното първенство в Милано,
Италия. През 2004 г. в Байонес, Испания, в
стартовете на адаптивното гребане
вземат участие 66 състезатели.
През 2005 г., в състезания по адаптивно гребане участие вземат 42 състезатели с 15 лодки от 10 страни. От 9 до 11 септември 2008 г. в Пекин, се провежда първата Параолимпийска регата в историята на този спорт.
Екипажи и
дисциплини в адаптивното гребане
Мъже, скиф -
гребане с участие само на ръце - Arms Only
Men's Single (AM1x)
Изисквания -
фиксирана седалка и стабилизиращи
поплавъци, прикрепени от двете страни
на лодката. Седалката на лодката има
висока облегалка, а гребецът използва
колан около тялото, за да елиминира
движението на торса, както и колан около
бедрата, за да се предпази от прегъване
или разтягане на коляното. Дистанция -
1000 метра.
Жени, скиф- гребане с участие само на ръце - Arms Only
Women's Single (AW1x)
Изисквания - фиксирана седалка и стабилизиращи
поплавъци, прикрепени от двете страни
на лодката. Седалката на лодката има
висока облегалка, а гребецът използва
колан около тялото, за да елиминира
движението на торса, както и колан около
бедрата, за да се предпази от прегъване
или разтягане на коляното. Дистанция -
1000 метра.
Смесени двойки- гребане с участие на тяло и ръце - Trunks
and Arms Mixed Double (TA2x)
Състезателите
стартират на фиксирани седалки, но имат
възможност за движение на торса и свобода
на ръцете. Бедрата са привързани с
колани, за да се предпазят състезателите
от прегъване или разтягане на коленете.
При желание могат да се поставят и
стабилизиращи поплавъци. Дистанция -
1000 метра.Смесени четворки
с рулеви- гребане с участие на крака,
тяло и ръце - Legs, Trunks and Arms Mixed Four (LTA4+)
Екипажът на LTA4+ се състои от две жени и двама мъже, заедно с рулеви (мъж или жена). Това е единствения клас, в който могат да се състезават спортисти с ограничения на зрението. В този случай всички останали състезатели с други ограничения, трябва да носят специални очила, блокиращи напълно светлината. Дистанция - 1000 метра.
Контакти:
Българска
федерация по гребане
гр. София, бул.
"Васил Левски" № 75
тел.: 93 00 520,
521
факс/тел: 981 65 77
rowing_bg@abv.bg
rowingbulgaria.org
Полезни връзки:
www.ara-rowing.org/adaptive (англ.ез.)
www.worldrowing.com (англ.ез.)
www.rowingcanada.org (англ.ез.)
www.usrowing.org (англ.ез.)
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!