Малцина са онези, които подозират, че водата може да бъде приложима в различни измерения или по-точно малцина са онези, които отделят време да размишляват за обкръжаващата ги среда погълнати от ежедневните си задължения.
Доскоро водата се приемаше за даденост, т.е за обективна действителност, за част от съществуването ни, присъствала от момента на нашето раждане, до текущия и елемент, който ще потребяваме до сетния си час. За жалост песимистичните прогнози на специалистите от международния институт за управление на водите насочиха общественото внимание към търсене на алтернативни източници за обезпечаване на необходимостта от питейна вода на човечеството и разрушиха представата за неизчерпаемостта на водните ресурси на мнозина. Експертите предупреждават, че кризата във водния сектор ще се задълбочи и до 2036 година питейната вода на Земята ще свърши. В световен мащаб най-засегнати от дефицита на вода се очаква да бъдат Африка и Азия поради наблюдавания демографски взрив, налагащ повишаване консумацията на вода.
В България демографският фактор не оказва решаващо влияние за разрастване на кризата във водния сектор. За сметка на това у нас е водещ проблемът, свързан с неефективното използване на водните ресурси, проблем намиращ израз в използването на питейни води в промишлеността и липсата на екологизация в редица индустриални предприятия, чиято дейност се характеризира като рискова по отношение здравето на човешкия фактор и състоянието на природните местообитания. За щастие това са проблеми, които могат да бъдат разрешение чрез внедряването на нови научни открития в областта на екологията и опазването на околната среда, за които е необходима ресурсна обезпеченост придрожена с мотивация за грижа и закрила над природата.
За да бъдат ясно формулирани и по-лесни за управление заплахите поставени пред водните басейни на територията на България е необходимо извършване на периодичен мониторинг , който да даде ясна представа за влиянието на промишлеността и на другите фактори, нарушаващи състоянието и баланса на водните източници, за да бъдат навременно третирани.
Непрофесионално е твърдението, че антропогенният фактор е изцяло отговорен за влошаването на качеството на водите. Да наистина антропогенният фактор оказва водеща роля за изменението на режима на водния оток на реките и за замърсяването им с битови и промишлени отпадъци, но също така фактор, който не бива да пренебрегнем е геоморфологична структура на релефната настилка.
Основните решения, свързани с рационалното и ефективно управление на водните ресурси трябва да се търсят в прилагането на нови технологични достижения, които да осигурят възможност за многократно оползотворяване на използваната вода и поддържането й в състояние не нарушаващо биологичното равновесие в природата.Такива технологии например са биологично третиране на отпадните води под действието на микроорганизми, механично пречистване на отпадни води, химично пречиства на отпадни води и физико-химично пречистване на отпадни води.Предимствата на внедряването на тези мощности в екологонеиздържаните производства се изразяват във висока степен на пречистване на отпадните води, автоматизирано протичане на процесите, минимална консумация на електро енергия и други.
За всеки проблем си има решение, а всяка криза начало и край. Наличието на достатъчно ресурси ,стриктно спазване постановленията на закона и дългосрочно стратегическо планиране би гарантирало ефективното управление и ползване на водните ресурси.Аз вярвам, че формирането на екологични ценности в съзнанието на личността там, където ги няма биха могли да стимулират развитието на едно стабилно и устойчиво общество, което да гарантира не само текущо потребление, но и потребление за в бъдеще.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!