Както със сигурност Англия е остров, така със сигурност България е в Европа. Тази страна има повече от хилядолетно съществуване и е сред основополагащите нации на Европа, макар участието й в историята на нашия континент да ни е по-малко познато, отколкото това на Англия или на Полша. Това частично представяне на европейската цивилизация запраща наследството на Византия и сегашното източно православие в нещо като ориенталски пазар.
Още по-лесно това става с България, тъй като тази заслужаваща уважение нация дълго време е включена в отоманския свят, без да загуби обаче своята религия и език ? предани пазители на една жива и богата с бъдеще памет. Много често не се знае, че банкерите и индустриалците на европейския Запад са дали финансов и технически принос за развитието на Централна и Източна Европа, пише Рьонувен във "Фигаро" и добавя, че френските инженери са оставили толкова добри спомени, колкото и нашите дипломати и поети.
Гражданският мир в България граничи с чудо. Той се дължи на волята на държавните мъже и не е нужно човек да е роялист, за да забележи, че Симеон Втори се ползва с демократична легитимност, с власт-символ и с международния опит, които му позволяват да засили доброто разбирателство между различните културни групи в България (например с назначаването на турскоговорящи министри) и да развива добри отношения със съседните страни, в частност с Турция, пише още "Фигаро" и заключава: "Така, както френско-румънското приятелство не се определя от политическия етикет на президента Илиеску, засилването на културното и икономическо сътрудничество с франкофилска и франкофонска България не е въпрос на мнение, а трябва да се превърне в израз на колективна воля."
Виж пълния текст (преведен на български) в Government.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!