А мериканските военни действат въз основа на прогнозата, че до осем години Иран ще разполага с атомна бомба, пише в. "Вашингтон таймс". Подобни бяха и разузнавателните данни, според които ислямската република ще има ядрено оръжие до началото или най-късно до средата на идното десетилетие.
През следващите пет години Белият дом трябва да реши дали да нанесе въздушни удари, за да попречи на ядрената програма на Техеран, посочва вестникът, като се позовава на анонимни източници, запознати с дебатите в Пентагона по тази тема.
Някои от тях обаче изтъкват, че Иран прави всичко възможно, за да се сдобие с ядрено оръжие колкото е възможно по-скоро, и призовават президента Буш да предприеме силов курс към Техеран.
Най-скептично настроените към все още предпазливата политическа линия на Вашингтон посочват, че разузнавателните сведения може да са подвеждащи и дават пример със ситуацията в Ирак през 1991 г. - след операция "Пустинна буря" се оказало, че Багдад е бил доста по-близо до създаването на атомна бомба, отколкото САЩ предполагали.
Разузнаването не осигурява достатъчно информация за плановете на Техеран, пише и в доклад на специална парламентарна комисия. Конгресмените смятат, че тайните служби са прекалено плахи в заключенията си и ги призовават да дават "по-предизвикателни" оценки.
Бившият генерал от американските ВВС Томас Макайнърни, който е един от най-изявените поддръжници на военен удар по Иран, заявява, че желанието на Държавния департамент за намиране на дипломатически изход е следвано от президента Буш без ясна цел.
Обратно, генералът настоява в блицоперация от един-два дни авиацията на САЩ да порази към 40 ядрени обекта в ислямската република и да сложи край на атомната програма на Техеран.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!