Н а Девети септември сме длъжни да се преклоним пред паметта на български политици, които незаслужено, по изключително свиреп начин, бяха ликвидирани, заяви днес от парламентарната трибуна зам.-председателят на парламентарната група на ДСБ Веселин Методиев.
Сред тях са парламентаристи, защитавали българската демокрация, отбеляза той.
Когато говорим за трагедиите на българския XX век, трябва да си дадем сметка какво можем да направим ние, народните представители, в XXI век, кое е лекарството и каква е възможността такива неща да не се случват повече на българското общество, подчерта Методиев.
По думите му това лекарство, с което Европа работи повече от 200 години, се нарича парламентарна демокрация.
Зачитането на политическите партии, уважаването на ценностите, на различията, на партийния сблъсък в пленарната зала, размяната на различните мнения в рамките на закона, е лекът на българската демокрация, настоя Веселин Методиев.
България трябва да положи усилия за преодоляване на остатъците от комунизма не само в икономиката и в институциите, но и в навиците си, заяви днес от парламентарната трибуна и Филип Димитров от ОДС.
Той прочете декларация от името на парламентарната група на партията по повод на годишнината от 9 септември 1944 г., в която депутатите от ОДС определят като безспорен резултат от Девети включването на страната в съветския лагер, подчиняването й от губещата страна на желязната завеса, премахването на демократичните институции и унищожаването на парламентарната система и на всякакъв правов ред.
Филип Димитров припомни, че
на тази дата се установява "престъпна тоталитарна система във формата на комунизъм"
за задушаване на свободата и за унищожаване на свободната инициатива в страната.
Като резултат от преврата последва физическо унищожение чрез фарсови процеси или избиване без съд на близо 30 000 граждани и създаване на система от комунистически лагери за изтезание и физическо ликвидиране на политически противници, допълни той.
Вредите, нанесени на българската държава и на българската нация от установената на 9 септември 1944 г. власт, са осезаеми и днес, каза Димитров и призова тази дата да не се забравя, за да не се повтори никога вече.
Настъпват трезви времена, когато следва да видим Девети септември с равновесието на зрелия разум, каза в отговор от името на Коалиция за България зам.-председателят на парламентарната група Александър Паунов.
Каквито и личностни, фамилни и други субективни пристрастия да имаме на тази дата, тя несъмнено е отправна точка в нашата модерна политическа история, декларира лидерът на Комунистическата партия, коалиционен партньор на БСП.
Той посочи, че Девети септември окончателно е маркирал разрива между България и Тристранния пакт и победата на антихитлеристката съпротива в страната и историческата му значимост е сравнима с 9 май 1945 г.
Девети донесе край на режим, който бе идентифициран с насилие, режим, недопринесъл с нищо за доброто име на България пред света, добави Паунов.
По думите му на тази дата са били възвестени надежди, че е свършила последната загубена за страната война.
Относно мненията, че тогава е бил извършен преврат и насилие, той напомни, че чернобелите хроники не са запечатали "брутални лица на окупатори" и "среднощен поход на намръщени воини", а песни, цветя и прегръдки.
На Девети започна една надежда, аналите на историята не са маркирали само освободени политзатворници и засмени партизани, ликуваше един народ, който славеше велика историческа промяна, заяви Паунов. Според него
черните забрадки не са били измишльотина на комунистическата пропаганда,
а реален и суров исторически факт. Набучените на кол глави и запалените къщи, изложените на площада убити крещяха за възмездие, често примитивно, наказващо невинни, както е и при повечето политически промени след войни, напомни той.
В много държави от нацисткия блок отвъд бъдещата желязна завеса то беше по-голямо по мащаб и не по-малко ожесточено, добави депутатът.
Годишнини и празници като този могат да бъдат предохранителен бушон срещу бъдещи илюзии с предупреждението срещу удобните заблуди, декларира Паунов.
Според него Девети е универсален урок и свидетелство, че премахването на един потискащ режим още не означава победа на доброто, защото предстои най-важното - съзиданието на по-добрия свят.
Често именно в тази фаза се опорочават и провалят най-възвишени идеали, отбеляза зам.-председателят на лявата група.
Там сега са насочени всичките ни надежди и тревоги, но преди това не следва да забравяме, че онова дело, за което са загивали, не може да бъде забравено дело, призова той.
Александър Паунов напомни, че в Пазарджишко има село Огняново, което носи името на убит партизанин, вуйчо на Филип Димитров. Учудвам се на позицията на Димитров, която 15 години не е мръднала от пещерния антикомунизъм, каза Паунов.
На 9.IX.1944 г. в 6,30 ч. сутринта министър-председателят Кимон Георгиев, който е извършил и превратите през 1923 и 1934 г., прочита по радиото прокламация на правителството на Отечествения фронт (ОФ).
По-късно в София се провежда масов митинг, а през 1945 г. в България от СССР се завръща Георги Димитров, който става министър-председател на 23 ноември 1946 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!