Началото
Почистването на вътрешността на компютъра започва с подготовка на инструментите. За този увлекателен процес ще са ви нужни отвертка, четчица с широчина 1-2 см, ученическа гума, 10 грама спирт (90 %), мека кърпа и прахосмукачка или флакон с въздух под налягане (подходящо е и едното и другото).
Обърнете внимание, че ако кутията на компютъра е запечатана с гаранционна лепенка, а гаранцията все още не е изтекла, по-добре отидете в съответния оторизиран сервиз, за да ви почистят компютъра.
За начало изключете всички външни кабели, които отиват към компютъра – така първо в него няма да има ток, второ – ще можете да го обръщате накъдето си искате. Свалете капака на корпуса като отвъртите двата болта отзад. Съществуват още няколко начина за закрепване на капака (кожуха) на корпуса – ще ги откриете като се огледате. Ако не сте в състояние да ги намерите, спрете с работата дотук и отидете в сервиз.
След като свалите капака, пред погледа ви ще се ширнат кабели, платки, устройства и други такива. Отначало преценете на око какво е количеството събран прах. Ако то е депресиращо много и паяжините са навсякъде, няма страшно, продължаваме по план. С помощта на флакона сгъстен въздух или четчицата внимателно издухайте праха от компонентите на компютъра, а с прахосмукачката се опитайте да уловите вдигнали я се облак прах. С накрайника на прахосмукачката гледайте да не докосвате електронните платки – по този начин много лесно можете да счупите/скъсате някой компонент по тях. Резултатът ще е отиване до магазина/сервиза. Когато целият видим прах в корпуса е почти изчистен (на този етап не можете да го изчистите на 100 %), продължаваме с по-прецизното лъскане.
Разглобяваме компютъра на съставните му части
Отначало сваляме захранващия блок, като се опитваме да запомним кой кабел накъде отива. Запомнянето по принцип е трудна работа, затова по-добре сложете надписи на всеки кабел с тиксо. Захранването се закрепва с четири болта на задната част на корпуса – като ги отвъртите, ще видите, че това е една малка правоъгълна кутия с множество излизащи от нея разноцветни кабели. Блокът може да е тежък или много лек в зависимост от неговото качество. Впрочем, ако не сте доволни от захранването си, сега е моментът да се замислите за нещо по-мощно и качествено.
Снетият захранващ блок оставяме настрана – пак ще се върнем на него. Нека обърнем внимание на охладителната система на централния процесор. Това е най-високата точка на дънната платка и по принцип е увенчана с вентилатор със средни до големи размери. Този вентилатор се закрепва по различни начини – свалете го.
Под него със сигурност ще откриете великолепна възглавница от прах, разположена по целия радиатор на процесора. Без всякакви угризения можете да премахнете праха с четчицата или с прахосмукачката.
Свалете всички платки от слотовете на дънната платка.
Оперативна памет. Обикновено паметта се сваля, като се отворят щипките от двете страни на модула.
Видеокарта. Измъкнете я от PCI, AGP или PCI-E слота. В зависимост от конструкцията, видеокартата може да е закрепена с болт за корпуса или притисната със специален механизъм.
Понататък идва ред на останалите устройства на PCI шината, ако има такива. Запомнете или запишете коя платка къде е била, за да не се чуди после операционната система какво се е случило с компютъра.
Разглобяваме захранващия блок. Дойде и неговият ред. Отвъртете четирите болта – някои от тях могат да са скрити под лепенки с надписи. Свалете кожуха и с помощта на прахосмукачка, сгъстен въздух или четчица премахнете всичкия прах, който видите. Свалете вентилатора на захранването – това е един от елементите на компютъра, който събира най-много прах, и го почистете. Сглобяването на захранващия блок се извършва по обратния ред. Препоръчваме ви почистването на този блок да правите навън, например на терасата, за да си нямате неприятности вкъщи от страна на женската съставна на семейството.
Нека приведем в порядъчен вид свалените платки.
Постелете безинтересен вестник и разположете на една ръка разстояние четчицата, ученическата гума и спирта. Не по-близо, защото със сигурност ще обърнете спирта. С помощта на четчицата почистете праха от платките. След това с гумата излъскайте до блясък контактите, които влизат в слотовете и ги минете с меката кърпа, напоена в спирт. Починете си и пийнете кафе.
Сглобяваме компютъра в изходното му състояние
Оглеждаме за последно вътрешността на корпуса за спотаил се прах. Ако всичко е нормално (тоест, няма такъв), слагаме обратно вентилатора на радиатора на процесора. След него сложете паметта – обърнете внимание на прореза в платката (така наречения ключ), който трябва да съвпадне с този на слота, в противен случай няма да можете да я сложите, а ако настоявате, ще повредите модула. Поставете видеокартата и другите платки в слотовете – всяка където си е била (дано да няма „защо не си записах...“). Поставете захранващия блок в корпуса на компютъра и включете кабелите към дънната платка и останалите устройства. Включете и другите кабели на старите им места.
Компютърът би трябвало да е готов. Не бъдете толкова сигурни!
Преди да сложите капака на корпуса, поставете всички външни кабели и включете компютъра.
Ако всичко върви нормално и операционната система се стартира успешно, значи не сте си губили време напразно. Сложете най-после тоя капак. В края на краищата компютърът ви трябва да изглежда така. Или почти.
Ако системата не сте стартира, причините могат да са много. Проверете кабелите дали всеки отива където трябва и всички устройства получават захранване. Вижте всички вентилатори дали се въртят. Може би не сте сложили добре някоя карта в слота (видеокарта, мрежова карта, памет...) - понатиснете ги леко, но не прекалявайте. Ако всичко е ОК, но компютърът пак не работи, значи експериментът може да се счита за неуспешен - Deathly Dust. Слагайте РС-то в торбата и отивайте в сервиз. По-евтино излиза...
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!