П ромени в Закона за партиите, обсъдени в парламента на първо четене, предвиждат да отпадне ограничението политическите сили да получават в рамките на една година дарения над 10 хил. лева от едно и също физическо лице и над 30 хил. лева от юридическо лице.
Проектът е внесен от депутатите Йордан Цонев (ДПС), Татяна Дончева (Коалиция за България) и Яни Янев (НДСВ) и ще бъде гласуван в сряда.
Предвижда се още партиите да не могат да получават средства от кандидати и участници в процедура по възлагане на обществени поръчки, които не са приключили и не е изтекъл срокът за обжалване по Закона за обществените поръчки.
Ограничението ще се отнася и за изпълнители по договор за обществена поръчка и юридически лица в процедура за приватизация.
Всяка година към заверените финансови отчети на партиите ще се прилага декларация, съдържаща списъка на дарителите (физически и юридически лица), вида, размера, стойността и целта на даренията.
Вносителите предлагат да се изисква и списък на онези юридически лица с нестопанска цел сред дарителите, при които в състава на управителните им тела и/или учредители са членове на ръководните и контролни органи на съответната политическа партия, техни съпрузи или деца.
Членовете на ръководните и контролните органи на политическите партии, които получават държавна субсидия, да декларират пред Сметната палата имущество, доходи и разходи в страната и чужбина, предвиждат още поправките.
С корекциите в закона се предлага глоба от 1000 до 2000 лева за ръководството на политическа партия (или за отговорника за приходите и разходите и счетоводната отчетност на формацията), които не представят
финансов отчет и декларация със списъка на дарителите или възпрепятстват извършването на одит от Сметната палата.
Измененията предвиждат да се намали от шест на три месеца срокът от получаването на финансовите отчети, в който Сметната палата трябва да извърши одит на финансовата дейност и управлението на предоставеното имущество за тяхното съответствие с изискванията.
След изтичане на този срок председателят на Сметната палата да изпраща на изпълнителния директор на Националната агенция по приходите (НАП) отчетите на политическите сили, получаващи държавна субсидия, както и списък на партиите, които не са одали в срок отчетите си.
Законопроектът предвижда увеличение на субсидията от държавния бюджет на политическите партии в зависимост от броя на получените действителни гласове на последните парламентарни избори от 1 на 2% от минималната работна заплата в страната за един получен глас.
Депутатите обсъдиха и проект за изменения в Закона за политическите
партии, внесен от независимия депутат Петър Манолов.
Той предвижда субсидия от държавния бюджет да се отпуска на партии или коалиции, които са получили достатъчно гласове, за да регистрират народни представители на последните парламентарни избори.
Съгласно действащата уредба субсидия се отпуска на политически партии или коалиции, които имат парламентарна група или достатъчен брой народни представители (10), за да регистрират такава група.
Законопроектът допуска възможност субсидиите да се разпределят въз основа на предварително сключено коалиционно споразумение между партиите в коалицията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!