"Фигаро" публикува интервю с депутата от ливанската шиитска формация "Хизбула" Хюсеин Хадж Хасан, помолен да направи равносметка след края на войната. Материалът е озаглавен: "Ливанската армия не е способна да защитава страната".
"Равносметката я виждате навсякъде около вас - израелските мащабни разрушения. Убийства, дори престъпления срещу човечеството. Ние обаче излизаме по-силни и като победители в тази война", категоричен е той.
Депутатът твърди, че зад е тях е обединеният народ и обяснява защо се чувства победител - защото Израел не е успял да постигне поставените цели.
"Израелците сега се карат в политически и военен план заради своите стратегически и тактически грешки. А това е симптом за поражение", казва още представителят на "Хизбула".
Той отново потвърждава, че организацията е отворена за дискусии по въпроса за нейното разоръжаване, като добавя, че международните сили ЮНИФИЛ ще бъдат добре приети в Ливан, както и че "Хизбула" не се противопоставя на ролята на Франция в тях.
Хюсеин Хадж Хасан е попитан от "Фигаро" за връзките на неговата организация в Иран. Всички коментари, според които ние играем играта на Техеран, не са основателни, отговаря депутатът и сравнява обвиненията с "пропагандата за иракските оръжия за масово унищожение, които не съществуват".
"Наши хора бяха убити, къде тук е интересът на Иран - пита той. - Отвлякохме двама израелски войници, за да ги разменим за ливански затворници, това е всичко."
Още от самото начало настоявахме за прекратяване на огъня, но американците подтикнаха израелците да ни атакуват, настоява депутатът от "Хизбула" и заключава, че плановете на Вашингтон за "нов Близък изток" са се провалили.
"Да бъде накаран Иран да преговаря" е заглавието на редакционния коментар във "Фигаро".
Според изданието целта на големите сили е не да накарат Иран да се подчини, а да разберат, че в интерес на страната е да преговаря. С добра дипломация тази цел не е невъзможна, посочва изданието.
Темата от първа страница на "Монд" е посветена на кончината на световноизвестния египетски писател Нагиб Махфуз, автор на повече от 30 романа и носител на Нобеловата награда за литература. Много от книгите му са забранени в Близкия изток заради обвинения в богохулство.
Той почина на 94-годишна възраст в Кайро, а статията за него е озаглавена "Гласът на свободата". Махфуз получи Нобеловата награда за литература през 1988 г. и стана първия лауреат, който издава книгите си арабски език.
Той отхвърляше всяка форма на политическа или литературна цензура. Творчеството му е огромно; значителен е и световният авторитет, който успя да придобие със своите произведения.
Един голям писател си отиде заедно с него - и бихме могли да добавим: един истински смелчага, обяснява вестникът. Заради своя свободен и независим дух през 1994 г. Махфуз бе нападнат от фундаменталисти мюсюлмани, които го намушкаха с нож, но не успяха да го убият.
Той не е прекланял глава пред никого през целия си живот, а смъртта му е наистина огромна загуба за световната литератури и арабския свят, обясняват от "Монд".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!