Православните църкви призовават българското правителство да обжалва решението на Европейския съд по правата на човека от 22 януари по делото "Свети синод (Инокентий) срещу България". Това е официалната позиция, взета от представители на 12 поместни православни църкви на работна среща, организирана от Светия синод.
Според решението държавата е попречила на съдебната регистрация на "алтернативния патриарх" Инокентий. Магистратите задължиха до три месеца двете страни по спора да намерят компромис. (Вж. хронология на разкола от 1989 г. насам в Pravoslavieto.com)
Участниците настояват българските управници да обжалват пред голямата камара на съда в Страсбург решението по делото, обяви Русенският митрополит Неофит, като представи приетото на двудневния форум комюнике. Вчера Неофит бе определен за изпълняващ длъжността патриарх вместо дядо Максим.
По думите му мотивите за тази позиция са, че съдът не е разполагал с пълна картина на фактите и аргументите, за да постанови решение.
Комюникето е било изпратено в Народното събрание и предстои да бъде връчено и на президента и премиера на страната.
Документът съдържа шест точки, като митрополит Неофит изброи някои от по-важните в него. "Заявяваме, че Българската православна църква (БПЦ) е и ще бъде една. Лицата, поставили се извън единството й, имат възможност чрез покаяние да се завърнат в нея", е една от тях. Според Неофит обаче подобно желание за покаяние не е било заявявано досега на разколниците.
Срещата е продължение на разширения Всеправославен събор от 1998 г. в София. Според митрополита решенията от него са авторитетен и задължителен в канонично отношение акт, чрез който окончателно е прекратен болезнения разкол в БПЦ.
Решението на съда в Страсбург не предвижда предаването на църкви и манастири на разколниците, а призовава България да създаде условия за осъществяването на правото на вероизповедание на разколниците, подчерта на пресконференцията в резиденция "Бояна" Игор Понкин, експерт по международно право и член на руската църковна делегация за срещата у нас.
Според Ловчанския митрополит Гавриил разколниците искат да им се върнат 107 църкви и имоти, или 700 хил. евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!