Унищожена е вече загинала дървесна маса - смерчови насаждения, които не са живи, а в резултат на ветровала в тази местност са пречупени и са на земята. Хубавото е, че засега жива гора не се засяга, каза Стефан Борисов.
Но малко по-късно вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов каза в с. Бистрица пред репортери, че "за голямо съжаление заради обръщане на вятъра в обратна посока тлеещите от вчера дънери на мястото на пожара над селото отново са започнали да създават проблем".
Този участък обаче е много трудно проходим и това би могло да застраши сериозно живота на всички спасители, които са на място.
Цветанов уточни, че по тази причина в акциите по гасенето ще бъдат ползвани само подготвени пожарникари, курсанти от академията - 4-ти курс, и горски служители, които добре познават участъка.
Малко по-късно МВР официално съобщи, че
доброволците, които ще бъдат допуснати да помагат в погасяването на пожара в района на "Бистришко бранище" ще преминат инструктаж за безопасно поведение.
Сборният пункт е в 5,30 ч. пред кметството в село Бистрица.
Изискванията към хората са да бъдат физически здрави и по възможност да са преминали планинско обучение или курсове по ориентация. Те трябва да са облечени с блузи с дълъг ръкав, дълги панталони и цели високи обувки.
Доброволците трябва да носят раница с вода и суха храна за един ден, слънчеви очила, шапка, фенерче и ръкавици.
Потушаването на пожара продължи днес с помощта на двата хеликоптера на МО. Те ще направят още 1-2 курса, с което ще изчерпят лимита си, за да бъдат във въздуха днес. След почивка, утре в 7.00 часа хеликоптерите отново ще летят.
Отсъствието на военните хеликоптери се компенсира с хеликоптер на частна фирма, информира Цветанов. Той ще продължи облитането заедно с военните хеликоптери и утре.
Вицепремиерът съобщи също, че студенти от Спортната академия са започнали да придвижват техника от хижа "Физкултурник" в посока на пожара, откъдето да започнат дейности по гасенето. Цветанов показа на карта къде точно са засегнатите от пожара места.
Той коментира, че участъкът е много труден - отдалечен на 500 м. от водни източници от горната и долната страна на пожара.
"Вече имаме обаче пробив и надежда, че в рамките на днешния ден те ще бъдат достигнати и ще може пожарът да се гаси с вода, което е много по-надеждно и много по-бързо", коментира той. Проблемът е, че ако не успеем да достигнем дотам и вятърът се усили пожарът може да премине към друга суха маса и да отиде към парк "Витоша", посочи вътрешният министър.
По думите му в момента основната цел на пожарникарите и усилията им са да не позволят това да се случи.
"Пожарът е в резерват, гората там е абсолютно непроходима, което възпрепятства напълно придвижването. Това става с почистване и пробив, като за целта се ползват и два катъра за пренасяне на техниката", обясни Цветанов.
Той
благодари на студентите от Спортната академия, на "оф роуд" екипите и на всички доброволци.
Благодарност бе изказана и към МЗХ и министър Найденов за осигурената храна и вода за екипите, участващи в гасенето.
В тъмната част на денонощието патрули от горски служители ще обхождат засегнатите от пожара места. От 5.30 те ще започнат отново гасене с необходимата техника.
Днес в гасенето са участвали около 350 човека.
Цветанов отново потвърди, че опасност за хората от пожара няма. Той каза още, че е направен бараж, за събиране на вода от намиращата се наблизо рекичка и с натрупаната водна масаот утре ще се осигури постоянно оросяване на засегнатия периметър. Така, дори при силен вятър, пожарът няма да може да премине от другата страна и да тръгне към парк "Витоша", обясни министърът.
Засегнатите от пожара гори остават около 50 дка и това не налага ползването на помощ от чужбина. Надявам се да се справим с вътрешни ресурси, коментира Цветанов.
Засега няма окончателни хипотези за причините за пожара. Предполага се, че е от запален в близост огън. " Надявам се само да не е било с умисъл", коментира още вътрешният министър.
Днес на пожара реагираха и от коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България"(forthenature.org). Съобщиха, че
имали "представители на мястото на пожара".
От коалицията търсят доброволци, които да стоят по просеките, направени от горските и пожарникарите, и да следят да няма прехвърляне на огъня през тях. Хората трябва да се явят или на хижа "Физкултурник" над с. Железница, или на пътеката от Бистрица за хижа "Алеко", когато могат, оттам ще ги насочат какво да правят.
От коалицията коментират, че според очевидци огънят е тръгнал от непристъпно място в източния край на резервата "Бистришко бранище". Там по принцип е много влажно и зелено, защото е усойно, така че е малко вероятно гората да се е самозапалила.
От друга страна все още не е сезонът на горските плодове, за да се предполага, че огънят е тръгнал от изхвърлена цигара на събирачи на плодове например.
"Тъй като на някои места се е възпламенил торфът, се наблюдава внезапно появяване на огъня изпод земята на 5 - 6 метра от основното огнище. Затова доброволците трябва добре да осъзнават рисковете, на които са изложени! Горските пожари са много по-опасни от полевите и човек лесно може да се окаже в огнен капан от всички страни!" - предупреждават от "За да остане природа в България".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!