Историческото японско пристанище Хакодате вече е призрачен град, след като цунами заля центъра на населеното място, а властите евакуираха близо 30 хил. души, съобщава Франс прес.
Дървени кутии и контейнери с риба са разпилени из целия град, докато хиляди уплашени граждани напуснаха крайбрежните райони, опасявайки се, че нова стена от вода ще залее пристанището на остров Хокайдо.
Пътищата са задръстени с автомобили, а железопътният транспорт е прекъснат. Местните се приготвят да прекарат безсънна нощ във временните подслони, тъй като вторичните трусове продължават да разтърсват къщите и високите сгради.
Опустошителното земетресение с магнитуд 8.9 засегна голяма част от северните райони на Япония и отприщи 10-метрово цунами, което заля редица населени места по крайбрежието.
Загиналите след земетресението и цунамито вероятно са над 1000 души,
съобщи японската агенция Киодо, цитирана от Ройтерс.
Според министерството на отбраната в префектура Фукушима са били разрушени 1800 къщи.
88 хил. души са изчезнали,
съобщи японската агенция Киодо
Вълната отнесе кораб, превозващ стотина души на борда си, в префектурата Мияги. Няма данни за съдбата пасажерите.
В префектура Мияги след разрушителното цунами е изчезнал пътнически влак, съобщи полицията.
Втори влак се смята за изчезнал в Япония, след като страната бе връхлетяна от вълни цунами след най-силното земетресение в своята съвременна история, предаде Франс прес, като се позова на местната агенция Джиджи.
Железопътната композиция с два вагона се движела в североизточната префектура Ивате, когато компанията оператор "Джей Ар Ийст" загубила връзката с нея. Агенция Джиджи не уточнява дали влакът е бил пътнически или товарен.
Най-пострадал е град Сендай, префектура Мияги, където водата е заляла цял жилищен квартал и летището. Изцяло е наводнена военна база.
Японските служби за извънредни ситуации посочва, че
водата е навлязла до 5 км навътре в сушата
в префектурата Фукушима. Вълната, на места с височина до 10 метра, е поразила цялото североизточно крайбрежие на Япония. Японския полиция съобщи, че по крайбрежието са намерени 200-300 тела.
"Това бе най-голямото земетресение, което някога съм виждал. Помислих, че ще умра", заяви Саяка Умезава - 22-годишен студент, който бил в града на гости на свой приятел. "Беше много страшно", посочи още младежът.
"Стана ми лошо, тъй като земята продължава да люлее вече часове. Като че ли пътувам по океана с малко корабче", разказва жена от Токио за Дарик.
Бедствието парализира част от Япония. Хиляди пътници са се струпали на японските летища. Отменени са вътрешни и външни полети. На токийското летище "Нарита" са блокирани хиляди хора.
Българското външно министерство съобщи, че българските граждани могат да се свързват за информация 24 часа в денонощието с посолството ни в Япония на телефон: 0081/
/3/ 34 65 10 21 и с МВнР на телефон 0886 71 88 99. Допълнителна информация може да се получи и в групата bg-jap@yahoogroups.com
Заповед за евакуация е издадена и в някои части на Марианските острови.
Само няколко часа след силното земетресение
язовирна стена се скъса в североизточната японска префектура Фукушима.
Отнесени са къщи.
Голям район в град Кесенума, с население 70 хил. души, е обхванат от пожар.
Няма видима надежда за овладяване на пожара, съобщи японската обществена телевизия, цитирана от Асошиейтед прес.
Очевидец заяви за телевизията, че пожарът започнал след като цунамито обърнало няколко автомобила, от които потекли бензин и газ. Пожарът започнал няколко часа по-късно. Все още се чакат спасители на място, допълва телевизията.
"Земетресението предизвика големи щети в обширни райони в северната част на Япония", заяви на пресконференция японският премиер Наото Кан.
Европейският съюз е готов да помогне на Япония
да се справи с последиците от силното земетресение, се посочва в послание, изпратено от председателя на ЕК Жозе Барозу и от президента на съюза Херман ван Ромпой до японския премиер Наото Кан.
ЕС изразява своята солидарност и изказва съболезнования на народа и правителството на Япония.
На днешната среща на високо равнище, посветена на Либия, вероятно ще бъде повдигнат и въпросът за оказване на помощ на Япония.
Съболезнователни телеграми изпратиха и президентът Георги Първанов, и председателят на Народното събрание Цецка Цачева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!