Пз з 2012 година трафикът основно ще се генерира от P2P мрежи и IPTV съдържание
Предвижданията на Cisco показват, че IP трафикът ще нараства на годишна база с 46% в периода 2007 - 2012 г., което означава почти удвояване на всеки две години. Подобна тенденция ще се отрази върху нуждата от по-висока скорост на световните IP мрежи на приблизително 522 екзабайта или повече от половин зетабайт. Това анализира Петър Иванов, управляващ директор на Cisco за България, Словакия, Словения, Литва, Латвия и Естония, по време на откриването на шестото поредно издание на телекомуникационния форум Cisco Expo 2008, който се провежда на 28 и 29 октомври 2008 г. в кино Арена Младост. Иванов подчерта нарастващата роля на високоскоростния Интернет, който се превръща в основна инфраструктура и четвъртата основна комунална услуга, която е ключ за развитието на „икономиката на познанието".
Тази година Cisco Expo се провежда под мотото Experience today the network of tomorrow. То е вдъхновено от новото място на мрежовите технологии в живота на всеки от нас и ролята на Web 2.0 и приложенията за социално и бизнес сътрудничество.
Според управляващия директор на Cisco за България на потребителския пазар видеото все повече навлиза и това причината мрежовия гигант да насочи вниманието си в тази насока, придобивайки Scientific Atlanta. „През 2006 година 12% от трафика в Интернет се е падал на видео приложения. Само за една година този трафик е нарастнал с 22% и тенденцията е това покачване да се запазва - коментира още Иванов. - Изследванията показват още, че през 2012 година трафикът основно ще се генерира от P2P мрежи и IPTV съдържание, така че въпросът е да ли сме готови за това. Ще бъдем готови ако качеството на Интернет е достатъчно добро", допълни още Иванов. На базата на изнесени данни средната скорост на download за България е от порядъка на 4 Mbps, а 1 Mbps е скоростта при upload, като закъснението е 98 ms.
„В последните години Cisco насочва усилията си в разработване на технологии и приложения за бизнес сътрудничество (Collaboration), базирани на Web 2.0 - Обединените комуникации, TelePresence, Web услуги и социални мрежи. Феноменът с бума на Web 2.0 технологиите дава възможност на всеки един човек да бъде чут и това засяга както социалния, така и личния живот на хората, бизнеса и дори правителствата", коментира още Петър Иванов.
Изложението събра отново водещи специалисти и мениджъри от големи и средни компании, Интернет и мрежови специалисти, представители на държавната администрация, медии, търговски партньори на Cisco, курсисти и инструктори от мрежовите академии. Сред говорителите в официалната церемония беше и Георги Лозанов - културолог и медиен експерт, който представи мястото на Интернет комуникациите в съвременното ни общество.
Официалното откриване на Cisco Expo 2008 беше излъчено на живо онлайн посредством технологията WebЕx. Иновативната платформа на Cisco за видео конферентни връзки и онлайн общуване WebEx беше демонстрирана по време на официалното откриване от Йордан Попов - управляващ директор на Cisco за България.
Акценти в двудневната семинарна програма са обединените комуникации, сигурността, видеоконферентните услуги, IP телевизията, безжичните мрежи, мобилните услуги и интелигентните мрежи.
Партньори на Cisco Expo 2008 са: БТК и vivatel - платинен партньор, Златни партньори - CNsys, Solytron, Сребърни партньори - Paraflow, Intracom, Logicom и Test Solutions, Бронзови партньори - Siemens Enterprise Communications, ITCE, eFellows, Comelsoft, Stemo, Escom, Zoom International, Unicoms Trading и Innova Solutions.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!