0
С о оявата на DVD високото качество на картина и звук се превърна в стандартно изискване към домашната черна техника. Появиха се суперкачествени аудиосистеми, плоски екрани, а върхът днес са плазмените телевизори. Трябва ли да се учудваме тогава, че телевизията последва съвременните цифрови технологии?

В САЩ и Западна Европа цифровата телевизия е вече технология с история и популярност сред домакинствата. У нас е направила едва първите си крачки, но бързо печели почитатели поради безспорните си предимства ? много добро качество на образа и звука, огромно количество тв и радио канали и изцяло нови за телевизията интерактивни услуги, оставящи назад в миналото бавния и не-интерактивен телетекст.

Спутник ? предвестникът на цифровата телевизия

В основата на цифровата телевизия е сигнал, който се предава и приема от спътник, а рождената дата на сателитните комуникации е изстрелването на руския ?Спутник? на 4.10.1957 г. Последвалата технологична надпревара със САЩ дава основата за развитието на сателитните комуникации в световен мащаб.

През 1980 г. на американския пазар започват да се предлагат първите сателитни услуги, които дават възможност за приемане на ТВ и радио канали директно от спътника вкъщи. Осем години по-късно се появява и първият европейски комерсиален сателит Астра 1А, който започва да разпространява няколко канала на Sky Television на Рупърт Мърдок. Днес на територията на Европа могат да се хванат над 50 сателита, излъчващи над 8000 телевизионни и почти толкова радио канала. Излишно е да казваме, че подобен мащаб не може да се постигне с наземни или кабелни тв системи.
В началото на своето развитие спътниковата телевизия използва аналогови сигнали, но с навлизането в 21 век изцяло се цифровизира. През 2003 г. започва да се говори за телевизия с висока резолюция (HDTV ? High Definition TV), година по-късно се появяват първите HDTV цифрови тв канали, а в края на 2005 г. на пазара вече има сравнително евтини приемници за новата технология.

В крак със спътниковата телевизия се развиват и технологиите за защита на излъчванията с цел комерсиализиране на услугите. Много компании кодираха програмите си и въведоха абонаментни такси за тяхното гледане. В основата на всички системи за кодиране лежат смарт картите, които носят информация за потребителя и условията на неговия абонамент. Така от тази гледна точка програмите се делят на свободни (FTA ? Free To Air) и такива с условен достъп (кодирани).

Следващата крачка е появата на първите признаци на интерактивност на цифровата телевизия, първоначално без възможност за обратна връзка на потребителя с доставчика ? предлагането на допълнителни информационни услуги, които се излъчват успоредно с тв програма. В бъдеще интерактивността на цифровата телевизия ще може да се мери дори с Интернет, обещават разработчиците.
[pagebreak]

?За? и ?Против?

В конкуренция с аналоговата телевизия основният недостатък на цифровата е инвестицията в оборудване. Необходимо е да си вземете така наречения ?set ? top box? или иначе казано цифров тунер. Това се дължи на факта, че съвременните телевизори са аналогови ? те не могат да разберат и покажат цифровия сигнал. Можете да си купите сет-топ на цена между 150 и 600 лева, а доставчиците на цифрова телевизия може да ви предложат изгодни оферти ? Кейбъл Тел например ще ви го дадат без пари, Евроком също, но ще ви вземат 100 лева депозит. Месечният абонамент зависи от пакета и доставчика и варира от 10 до 23 лв. Гъвкавите ценови схеми на дистрибуторите обаче, възможностите за закупуване на оборудването на разсрочено плащане и други преференциални финансови условия скоро ще неутрализират този минус.

Недостатъците са преодолими и не си заслужава заради тях да загърбваме бъдещето, което чука на вратата. Затова ще се спрем повече на предимствата, защото те ще впечатлят всеки тв маняк и ценител на кристалните звук и картина:

- По-големият ресурс ? за това спомага използването на технология за компресия MPEG-2, с която на една честота могат да бъдат излъчвани повече от един канали.

- Възможност за предоставяне на отлично качество на звука и на картината.

- Стабилност на сигнала ? за разлика от аналоговата телевизия, където ако има атмосферни смущения образът става ?на снежинки?, в цифровата образ или има ? качествен, или изобщо няма.

- Интерактивност ? съвременните технологии позволяват подаване на информация не само към, но и от приемника към излъчвателя или кабелната базова станция. С помощта на дистанционното потребителят може да изпълнява различни операции като закупуване на предаване, плащане на сметки, гласуване, изпращане и получаване на текстови съобщения и др. Освен допълнителните услуги, които зрителят получава, интерактивността отваря нови хоризонти пред рекламодателите, които могат да ?общуват? с целевата си аудитория в реално време.

- Pay Per View ? видео по заявка или заплащане не за определена ТВ програма, а за определено събитие ? филм, футболна среща и т.н.. Едно от основните приложения на интерактивността е услугата за закупуване на тв съдържание. Не е необходимо да се абонирате за цял един платен канал като Diema Extra, Ring Sport или Cinemax, а можете да заплатите само за конкретно предаване или филм, който ви интересува.
[pagebreak]

Разпространение

DVB - Digital Video Broadcasting е ключовото понятие в случая. Това е подход, ползващ най-съвременните технологии за аудио и видео компресия, основно MPEG2. Това позволява да се намалят изискванията на излъчвания ТВ сигнал към широчината на честотната лента. В следствие на мястото на една аналогова телевизионна програма могат да се излъчват няколко, което води най-малкото до рязко съкращаване на разходите.

Също както аналоговата телевизия, цифровата може да се разпространява по три начина ? наземно (DVB-T), сателитно (DVB-S) и кабелно (DVB-C). От това как ще достигат програмите до вас зависи и изборът на оборудване ? сет топът за сателитна телевизия няма да ви е от полза, ако поискате да видите цифровите програми на един кабелен оператор. Най-добре не бързайте със закупуване на техниката преди да сте решили кой доставчик ще използвате. А самите доставчици ще ви предложат изгодно да си купите, наемете и дори да ползвате безплатно сет топ устройството.

Основни доставчици у нас

В България цифровата телевизия стартира с появата през 2002 г. на двата тестови пакети в кабелната мрежа на Естнет (тогава Евротур Сат). При еднакво качество на картина и звук, те се различават основно по разнообразието на предлаганите канали и наличието на интерактивност при незначителни ценови разлики в програмните пакети. Сателитните доставчици се наричат още DТH (direct-to-home ? директно до дома) ? те предлагат обичайнио набор програми, с които са свикнали потребителите на кабелните оператори, но приемането им може да стане навсякъде в България ? директно в дома чрез сателитната чиния. Затова сателитните доставчици са иделаното решение за по-малките градчета и села, където няма местни кабелни доставчици или ако има, предлаганият набор програми е малък. За голям град DТH за неизгодни ? защото изискват няколко стотин лева първоначална инвестиция, а включването в кабелна мрежа е безплатно и често има своите предимства.

Освен кабелните доставчици, у нас има и два сателитни - Булсатком и Ай Ти Ви Партнер, за чиито оферти и летни промоции ще видите повече информация на сайтовете им.

Източник: IDG.BG
Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

България Преди 33 минути

Той обясни, че е изпратил благодарствен SMS на Урсула фон дер Лайен

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 1 час

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 3 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 4 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 4 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 4 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 4 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 5 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 6 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 6 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 6 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

<p>Режат ръце, изтръгват нокти, изгарят хората живи</p>

Журналист разкри тактиката на Вагнер за дезинформация в Африка

Свят Преди 6 часа

"За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост"

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

Любопитно Преди 6 часа

69-годишният носител на „Оскар“ е трезвен от почти 10 години

<p>Истинската история на Пепеляшка</p>

Истинската история на Пепеляшка

Любопитно Преди 6 часа

Коя е всъщност Пепеляшка и колко мрачна би могла да бъде тази приказка

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

България Преди 7 часа

Държавният главата посочи обаче, че не вижда как ще функционира правителството по този начин