В завод "Слънчеви лъчи" в Провадия са били открити две цистерни с около три тона олио, внос от Украйна, за което е получен сигнал от Европейския съюз, че е опасно за здравето.
Това съобщи директорът на Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве във Варна д-р Емил Ангелов, цитиран от БГНЕС.
Инспекцията е наложила възбрана върху цялото количество олио, което не е било бутилирано и не е предлагано на пазара.
Всички документи, свързани с вноса му са изпратени в Министерството на здравеопазването. Предстои анализ на олиото, за да се провери информацията за замърсяване.
Не е бутилирано и не е пускано на пазара каквото и да е олио, негодно за употреба, съобщиха по-късно от завод "Слънчеви лъчи" - гр. Провадия.
Проверката на РИОКОЗ е част от акция на европейските институции и е свързана с открити в ЕС отделни партиди от замърсено нерафинирано слънчогледово олио внос от Украйна. На тази проверка подлежи всяко слънчогледово масло внос в ЕС от Украйна след септември 2007 г. - близо 20 хил. тона за България, твърдят от "Слънчеви лъчи".
Олиото, което е внесено в България, притежава всички необходими сертификати и не съдържа опасни или забранени съставки, зоявяват от завода в Провадия.
Според прессъобщението този внос, както и всички останали доставки в завод "Слънчеви лъчи" са с гарантиран произход и от мултинационални компании, с които заводът има дългогодишни търговски отношения.
Представителят на холандската фирма "Нидера", която е седма по големина в света за търговия със зърнени храни, маслодайни семена и растителни масла, Илиан Шаматанов е гарантирал, че олиото е 100% годно за консумация и няма примеси от минерални масла. Фирмата доставя олиото и е посредник между украинската фирма-производител и завода в Провадия.
Скандалът с доставките за европейския пазар на замърсено с петролни продукти сурово слънчогледово масло от Украйна започна преди около месец.
Първо тревожен сигнал за внос на некачествен и опасен за човешкото здраве продукт подаде на 5 април Агенцията за безопасност на хранителните стоки на Испания. (AESAN).
БГНЕС припомня, че наблюдателят на в. "Български фермер" Игор Валентович след последвал дни по-късно сигнал за внос на замърсено масло от Украйна във Франция и Швеция прави извод, че не става въпрос за единичен случай, а за масово явление.
България също е засегната - чрез гръцки реекспорт.
През май Федерацията на гръцките собственици на ресторанти призова членовете си да спрат използването на слънчогледово олио поради здравната заплаха, която представляват замърсените доставки от Украйна.
Проверката на Европейската комисия показва, че замърсено украинско слънчогледово масло е доставено за 13 страни-членки на Евросъюза (Белгия, Германия, Испания, Франция, Великобритания, Гърция, Ирландия, Италия, Холандия, Норвегия, Португалия, Румъния и Швеция), а също така и в девет други държави (в това число в Турция и Албания).
В средата на май Европейската комисия ултимативно поиска от Украйна да гарантира за качеството на своето масло и мерките за драстичното затягане на контрола при износа.
До края на миналата седмица украинските власти не само не можаха да предоставят необходимите категорични гаранции, но и да назоват конкретните причини и виновници за замърсяването на слънчогледовото масло с вредни за човешкото здраве петролни продукти.
Генералният директор на една от водещите украински аграрни фирми "Зерноторговая компания" Вячеслав Петрище е заявил пред журналисти, че "борбата, която води правителството на Юлия Тимошенко за ниски цени на олиото, кара по-дребните производители да произвеждат некачествен и опасен за човешкото здраве продукт".
Имаме всички основания да смятаме, че по-дребните производства, които не могат да се справят с подобни икономически проблеми, добавят в слънчогледовото масло тежки петролни продукти, дори отработени моторни масла, твърди Петрище.
В средата на май говорителят на Европейската комисия по здравеопазване и безопасност на храните Нина Пападулаки препоръча на страните-членки на общността да не внасят слънчогледово масло от Украйна, докато украинските власти не предоставят категорични гаранции "за невъзможността замърсено масло да попадне на пазара в Евросъюза", припомня БГНЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!