"Трудни моменти имаше и в Испания, когато политическата сцена се преобърна с главата надолу и това сякаш провокира събития и в Полша, която не можеше да остане безучастна - коментира за френското радио Франсоа Бафуа, външнополитически експерт. - Правителството на Лешек Милер трябваше да се отрече от действията си в момента, в който в най-ярка степен се проявяваше несъгласието на полското общество с войната в Ирак. Тогава се наложи ангажиментът за полското участие да бъде взет.
Обществото отричаше войната в Ирак, но се обявяваше "за" атлантическа интеграция и близост на Варшава с Вашингтон. Обаче американците попариха стремежите за близост - САЩ подкрепиха твърде вяло системите за компенсация за закупуването от страна на Полша на изтребители "Ф-16".
Президентът Квашневски после открито каза, че е бил излъган от Буш за военното присъствие в Ирак и че съжалява за поетия ангажимент. Тази серия от факти дестабилизира полската демокрация и накара Лешек Милер да се оттегли предсрочно.
Цялата политическа класа там е дестабилизирана. Най-страшното е ниският капацитет на политическата класа и общественото недоверие. Проблемът не е икономически. Оптимист съм за способността за усвояване на еврофондовете и достигане на очакваните нива на икономически растеж, но не и за дефицита на политическата класа", смята френският експерт за ситуацията в Полша.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!