Българското вино може да не е толкова известно като френското или италианското, но има своите почитатели по цял свят. Сред тях е и Уинстън Чърчил, който всяка година е поръчвал да му бъдат доставяни 500 литра "Мелник".
Така американският армейски всекидневник "Старс енд страйпс" започва поредния си репортаж от нашата страна. Негов автор отново е Л.Ларкин. (Вж. от него и "Лицата на промяната в България").
Освен че е хубаво българско червено вино, Мелник е и наименованието на града, където то се произвежда, обяснява изданието. Там живеят 300 души, а мястото е и популярна туристическа атракция, разказва журналистът и описва посещението си в близката изба "Дамяница" (MelnikWine.bg), където дегустирали българско вино и се запознали с историята му.
Винарството в България е древна традиция, датираща още от времето на траките и римляните, пише "Старс енд страйпс" и цитира подробностите, които Ларкин научил от екскурзоводката Цветелина Шутова.
През Средновековието монасите произвеждали вино и го криели в хладните подземия на своите манастири. По време на османското владичество винарството също оцеляло въпреки строгите ислямски разпоредби.
В началото на ХХ век новите методи за култивиране на гроздето и винопроизводство довели до появата на качествени вина, запазвани по-късно, в годините зад Желязната завеса, за съветския елит.
Тогава всички изби били държавни, а се изнасяли ограничени количества - предимно нискокачествени трапезни видове за Германия, където виното бързо си спечелило лоша репутация.
При съветския президент Горбачов производството било ограничено, както разказва Шутова, като част от мерките против алкохолизма. Но днес винарските изби са отново в частни ръце и бизнесът процъфтява, като "сега целта е да се правят качествени вина", уточнява тя.
Групата посетила и избата "Тодороф" (Todoroff-wines.com) край Пловдив, където ролята на тяхна домакиня изпълнявала Десислава Костадинова. Там към дегустацията предлагали още вечеря и фолклорна програма.
"Българите пият много ракия, а после - вино. Свикнали сме да пием вино. Моите дядо и баба си смесваха вино и хляб за закуска", разказва младата жена, която започнала да се интересува от темата, докато била в Калифорния като студентка на обменни начала.
Кметът на Мелник Емануил Деведжиев, който е работил няколко години в Силиконовата долина, се надява да доведе повече чужденци в града, за да ги запознае с виното и красотите на града - сред тях архитектура от Възраждането и необичайни по форма пясъчни скали.
Най-голямата атракция в града е Кордопуловата къща, архитектурно бижу, построено през 1754 г., в чиито подземия революционерите са се крили от турците.
Дори през Втората световна война, когато България е официално съюзник на нацистка Германия и в страната има германски части, връзките между сър Уинстън Чърчил и град Мелник не замрели, разказва български журналист от туристическата група.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!