На тържествата по случай 24 май присъстваха президентът Георги Първанов, председателят на Народното събрание Огнян Герджиков, вицепремиерът Николай Василев, министърът на образованието и науката Владимир Атанасов, кметът на София Стефан Софиянски и патриарх Максим.
"Днес е празникът на българския ум, на българската национално съзнание" - с тези думи ректорът на СУ "Св. Климент Охридски" проф. Боян Биолчев се обърна към студенти и преподаватели в аулата на учебното заведение.
В Стара Загора празникът на Кирил и Методий е бил отбелязан за първи път преди 145 години. Днес учениците от основните и средните училища в града посрещнаха 24 май под звуците на духов оркестър, с вдигане на националното знаме и пускане в небето на гълъби и балони в цветовете на националния ни флаг. По идея на "Дарик радио" от самолет полетяха листовки с ликовете на братята Кирил и Методий и текста на химна.
В Търговище тържествено шествие също премина по улиците на града, където бе открита нова езикова гимназия, в която ще се обучават над 100 седмокласници. "Новооткритото училище ще изиграе огромна роля за спиране на миграционните процеси", каза директорът на гимназията Атанас Цанев.
След тържествена литургия в катедралния храм в Габрово "Успение Богородично" празникът в града продължи с поднасяне на венци и цветя на гроба и пред паметника на Васил Априлов, поставил началото на новобългарското образование. В националния музей на образованието бе открита изложба на учебни пособия и помагала от преди два века.
В Бургас за първи път тържественото шествие по случай 24 май бе водено от цялото бургаско духовенство. По улиците на Плевен също премина празнично шествие. Хората се събраха на централния градски площад, където бе отслужен молебен за здраве и благоденствие. По случай празника плевенската община награди 44 заслужили творци, дейци на културата, учители и журналисти.
Седем видни учени и чужди дипломати у нас бяха наградени от Българската академия на науките (БАН) и Министерството на културата за значителния им принос към популяризирането на българската култура, съобщи още БНР. Почетния знак на БАН "Марин Дринов" на лента получиха акад. Цветан Грозданов от Македония, професорите Георгий Гачев от Русия и Роланд Марти от Германия, доц. Валентина Колесник от Украйна. Сред българските учени в тази област бе отличена ст.н.с. Лиляна Грашева.
Министерството на културата даде награди на Анатолий Кедров, съветник по културните въпроси в посолството на Руската федерация у нас, Еуген Фабиани, съветник по културните въпроси в посолството на Хърватия, и Микола Ярмолюк, съветник по културните въпроси в посолството на Украйна. На церемония в министерството зам.-министърът на културата Бисера Йосифова връчи на отличените плакат, почетна грамота и факсимилно копие от "История славянобългарска" на Паисий Хилендарски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!