Петима европейски туристи са сред 185-те загинали в наводненията в индийската област Ладах, а общо 220 чужденци са в неизвестност, съобщи ДПА.
Туристическият сезон е в разгара си в Ладах - обикновено суха високопланинска област в Хималаите.
Населената предимно с будисти област Ладах е част от щата Джаму и Кашмир. Многобройните манастири и спортните възможности като рафтинг, катерене и трекинг привличат много туристи.
Възможно е броят на жертвите да нарасне, защото спасителите продължават да разчистват развалините на срутили се сгради.
Загиналите европейци са трима французи, един италианец и един испанец. Има още 18 чуждестранни жертви - 16 непалци и двама тибетци.
В неизвестност са 51 французи и шестима германци, с които засега не може да се установи връзка, уточни говорител на кризисния щаб, създаден от външното министерство.
По-рано правителствени представители заявиха, че в неизвестност са общо 400 души, сред които 28 войници.
76 чужденци от 15 националности са приютени във военен лагер в Панг. Други осем туристи от различни националности са блокирани в село Биамах. Неколкостотин чужденци са блокирани в регионалната столица Лех в очакване на евакуационни полети.
По отношение на икономическите щети, властите смятат, че 40% от местната инфраструктура, включително напоителни канали, пътища и мостове са изцяло разрушени, други 40% са отчасти пострадали и само 20% - са останали непокътнати.
Опустошителните наводнения в Пакистан и горещата вълна в Русия съвпадат с прогнозите за екстремни климатични явления, причинени от глобалното затопляне, макар че не може да се обвинява човечеството за суровите климатични промени, пише кореспондентът на Ройтерс по екологични проблеми Алистър Дойл.
Тази година може би ще се окаже най-топлата, откакто се водят надеждни измервания
от средата на 19-и век, отбелязва той. 2010 г. ще бъде по-топла от 1998 година, основно в резултат на натрупването на парникови газове от изкопаеми горива, според Световната метеорологична организация на ООН (СМО).
Винаги ще има екстремни климатични явления. Но изглежда промените в климата засилват тяхната интензивност, каза Омар Бадур, шеф на програмите за управление на данните за климата към СМО в Женева. Твърде рано е да се говори за човешка вина за отделните атмосферни явления, смята той.
Последните екстремни климатични явления са кални свлачища в Китай или рекордни горещини от Финландия до Кувейт - с което се увеличават доказателствата за промените в климата. Това става във време, когато преговорите в рамките на ООН за нов глобален договор за скъпоструващо ограничаване на парниковите емисии са в застой.
Според данни на застрахователната компания Мюних Ре (Munich Re) "броят на екстремните климатични явления като бури и наводнения се е увеличил три пъти от 1980 г. и се очаква тенденцията да се запази".
В най-големите наводнения в Пакистан от 80 години загинаха над 1600 души, а 2 милиона останаха без подслон.
Глобалното затопляне е една от причините за зачестилите екстремни метеорологични явления, заяви Фридрих Вилхелм Герщенгарбе, професор в Потсдамския институт за изследвания на климата.
Той изброи горещата вълна и свързаните с нея горски пожари в Русия, наводненията в Пакистан, дъждовете в Китай и пороите в страни като Германия и Полша.
"В момента има четири такива климатични явления за последните няколко седмици. Това е много рядко", каза той.
Екстремните климатични явления и очакваният топлинен рекорд през 2010 г. поставиха под съмнение гледната точка на скептиците, че в света протичат природни изменения, може би причинени от слънчевата активност.
Най-голямата суша от десетилетия в Русия предизвика пожари, които почти удвоиха смъртността в Москва до около 700 души на ден, а по неофициални данни и до над 1000 на ден.
Близо 1500 души загинаха при свлачищата и наводненията, причинени от месеци проливни дъждове в Китай, съобщи министерството на гражданската администрация.
Учени казват, че не може да се хвърли вината за явления като урагани и пясъчни бури единствено върху човешката дейност, на първо място изгарянето на изкопаеми горива, които отделят емисии въглероден диоксид.
Въпреки това едно проучване стигна до заключението, че глобалното затопляне е удвоило шансовете за горещи вълни, подобни на изгарящото лятото на 2003 г. в Европа, когато загинаха 35 хил. души. Тези температури не могат да бъдат обяснени убедително с природни изменения.
"Възможно е да се използват климатични модели, за да се определи дали човешките влияния са променили вероятността от някои видове екстремни явления", се казва в последния доклад на група учени към ООН от 2007 г.
Докладът сочи, че има поне 90% вероятност затоплянето през последните 50 години да е причинено от човешката дейност. Това твърдение е оспорвано от скептиците, които посочват грешки в доклада - например, че топенето на хималайските глетчери е преувеличено.
"Затоплянето на климата може да доведе до повече явления от този вид", каза за руските горски пожари Хенинг Роде, почетен професор по химия на метеорологичните явления в университета в Стокхолм. "Но не може да се направи заключение, че това е причинено от глобалното затопляне", добави той.
На срещата на ООН за климата в Копенхаген миналата година повечето страни се съгласиха да ограничат повишаването на средната глобална температура до по-малко от 2 градуса по Целзий под нивото на прединдустриалната епоха - трудна цел, тъй като
температурите вече са се покачили с 0.7 градуса през 20-ти век.
Последният кръг от преговорите за климата на ООН в Бон от 2 до 6 август завършиха с растящи съмнения дали глобален договор за климата може да бъде подписан през 2010 г., както някои държави се надяват, въпреки тежките спорове за поделяне на бремето на вредните емисии.
Лидерът на мнозинството в Сената на САЩ Хари Рийд почти се отказа от промени в законодателството за климата тази година.
САЩ, които са на второ място в света по отделяне на вредни емисии след Китай, са единствената голяма индустриална страна, която няма закон за намаляване на емисиите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!