В същност общовалидното правило за количеството е просто. С него може да се справи всеки - 40 мл течности на всеки килограм телесна маса. Т.е. човек с тегло около 60 кг трябва да изпива всеки ден по 2,4 л. течности - не повече, но и не по-малко.
Оттук нататък обаче започват условностите и преодоляването на битуващите погрешни схващания.
Например това, че през лятото заради горещините губим голямо количество влага през кожата и за поддържане на водно-солевия баланс трябва да пием колкото се може повече вода, е заблуда .
В резултат на наложения стереотип повечето от нас страдат от вредния навик през лятото да пият повече течности, отколкото през другото време от годината.
Да, в топло време тялото е особено чувствително към нарушаването на водния баланс, но е задължително да се прави разлика между жаждата и желанието за пиене.
Такава наистина има и тя е голяма. Чувството за жажда е сигнал на организма, а желанието за пиене често е свързано с неосъзнат импулс за потребност, която понякога вреди на организма.
А ако прекалим...
Отоците под очите сутрин и вечер, продължителната и възникваща от най-малкото течение хрема, повишената секреция на мастните жлези в кожата на главата (поради която ни се иска да си мием косата не само всеки ден, а дори два пъти дневно), главоболието при най-малките промени в температурата, дългата менструация (до 7 дни) при не много продължителен цикъл (21-23 дни) - всичко това са признаци за прекомерно количество течности в организма.
Според специалистите, хората твърде малко се замислят за изпитите количества течности. По-голямата част от деня е съпроводена с поемането на кафета, чайове и сокове.
Топлите напитки са безполезни, особено през лятото. Те притежават диуретични свойства, т.е. с тях едва ли можем да преборим жаждата.
Газираните напитки също не разрешават проблема - те само увреждат лигавицата на стомаха и червата, а и повечето съдържат значителни количества захар или подсладители и предизвикват жажда.
В доста от минералните води се съдържат много соли, които задържат влагата в организма и поради това в някои случаи могат дори да предизвикат отоци.
Подходящото решение за справяне с жаждата и набавяне на достатъчно течности (освен водата) е да се пият сокове, но не тези, които се предлагат в магазините, а прясно изцедени.
Първите съдържат консерванти, а и повечето - и подсладители.
Най-разпространеният начин за производството на сок е т.нар. концентрация. В хода на процеса под въздействието на високата температура се разрушават до 50% от витамин С, изпарява се част от ароматните вещества, а някои аминокиселини и въглехидрати влизат в реакция и променят своята структура.
Така полученият сок често се разрежда с вода, захар, лимонена киселина, ароматизатори, консерванти.
За разлика от тях, прясно изцедените сокове са богати на микроелементи и витамини. Те не само добре утоляват жаждата, но и притежават допълнителни свойства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!