Н а повечето хора е познато чувството за умора и липса на енергия. В горещото време такива случаи са по-чести, но дължат ли се пряко на високите температури? Това състояние ни завладява понякога още сутринта, когато изглежда съвсем логично организмът да е отпочинал.
Важно е да се знае, че чувството за умора много рядко е резултат от непосредствени физически натоварвания или напрегнат работен ден. Тогава каква е причината за недостига на жизнени сили, обяснява Zdrave.bg.
1. Организмът изпитва жажда.
Много често умората е свързана с обезводняването. Недостигът на течности намалява притока на кръв към важните органи и така затруднява работата на целия организъм, предизвиквайки чувството за умора.
Как да определим дали получаваме достатъчно течност? Най-елементарният начин е по урината. Ако тя е прозрачна и светла на цвят, водата в организма е достатъчна. При всекидневното приемане на 1,5 л и повече вода, обмяната на веществата се ускорява с около 30%.
2. На тялото не му достигат въглехидрати.
Глюкозата, която се образува от въглехидратите, е главното "гориво" за получаването на енергия. Когато употребявате прости въглехидрати - бял хляб, сладкарски изделия, шоколад и т.н., нивото на захар в кръвта рязко се повишава, а след това рязко се намалява.
Този недостиг се получава и когато пропускате някое хранене. Ако организмът не приема достатъчно въглехидрати, неговата работа започва да се забавя и изпадате в "полусънно" състояние.
Въглехидратите трябва да съставят 50% от вашата храна, но трябва да бъдат сложни: плодове, зеленчуци, пълнозърнест хляб. Интервалът между отделните хранения не бива да превишава пет часа.
3. Недостиг на някои жизнено необходими вещества.
Повечето хора и особено жените изпитват недостиг на магнезий - минералът, който подобрява работата на клетките и икономисва енергията на организма. При хронична умора се препоръчва всекидневното приемане на около 400 мг магнезий. Консумирайте и повече ядки, спанак, марули, лапад.
Недостигът на омега-3 ненаситени мастни киселини също води до липса на достатъчно енергия. Те помагат на нормалната обмяна на веществата и увеличават постъпването на кислород в кръвта. Много омега-3 мазнини се съдържат в рибата.
Около 10% от хората страдат от анемия поради недостига на желязо. Хемоглобинът транспортира кислорода по цялото тяло. Затова може да се каже и че недостигът на кислород води до умора. В такива случаи ще помогне приемането на специални лекарствени средства, а също така употребата на месо и сушени плодове.
4. Твърде много телевизия.
Специалистите твърдят, че вместо един час, прекаран пред телевизора, човек може да направи средно 144 крачки. По време на гледането се забавят сърцебиенето и обмяната на веществата (дори ако просто седите без да правите нищо). Правилното решение е едно - ограничете времето за гледане на телевизия или правете нещо по това време, най-добре няколко физически упражнения.
5. Имате наднормено тегло.
Всеки излишен килограм отнема част от енергия. Ако сте напълнели с 3 кг, си представете, че те са в ръцете ви и трябва да ходите с тях цял ден. Несъмнено ще се уморите по-бързо.
6. Недостиг на слънчевата светлина.
Недостигът на слънчева светлина води до намаляване на съдържанието на важни вещества в мозъка, като серотонин и допамин, а това е причина за спад в настроението и упадък на силите. В хладните мрачни дни се опитайте да бъдете на чист въздух поне 15-30 минути от 12 до 14 ч., когато интензивността на слънчевите лъчи е максимална. Солариумът също може да помогне, но пък той има други вредни страни.
7. Недостатъчен сън.
Недостигът на сън се отразява негативно и на външността, но най-важното е, че забавя обмяната на веществата. На повечето хора са необходими 7-8 часа сън, но не е зле да подремнете и през деня, макар и само през почивните дни.
8. Постоянен стрес.
Тези, които са склонни да се тревожат, и го правят за какво ли не, са далеч по-често подложени на хроничната умора, отколкото хората, които умеят да се отпускат и получават удоволствия от живота.
Малките, но постоянни неприятности по-често водят до хронична умора и създават не по-малък стрес, отколкото големите!
9. Хипотиреоза?!
Всеки един на 10 човека е с намалена функция на щитовидната жлеза, но повечето от тях дори не подозират това. Щитовидната жлеза контролира обмяната на веществата и един от признаците за намаляване на нейните функции може да бъде именно хроничната умора (както и неспособността да се отслабне).
Хроничната умора може да бъде предизвикана и от доста други заболявания като диабет или сърдечна недостатъчност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!