Ч увствате се напрегнати и не можете да спите? Сънят иска отношение и... няколко хитри номера.
Сънят зависи от цял куп взаимосвързани фактори - от хормонални до емоционални.
Една засечка в някой от тях веднага води до блокиране на системата. Така че не е необичайно явление след период на голям стрес и преумора да се появят различни проблеми, които обаче лесно могат да се решат.
Безсъние: Един от най-разпространените проблеми. Проявява се под различни форми: трудно заспиване, неспокоен сън, прекалено ранно събуждане.
Сънливост през деня: Може да не ви се струва сериозно, но повечето специалисти го сравняват със състоянието след прекалена употреба на алкохол, тъй като имат сходна симптоматика: раздразнителност, понижена концентрация и забавени реакции.
Безсъние в съня
Вие мислите, че спите, но дихателни проблеми не ви позволяват да заспите дълбоко и да си отпочинете.
Скорошно изследване установи, че всеки четвърти човек страда от лека форма на безсъние в съня, без да го знае.
При него дишането спира за няколко секунди 4 до 5 пъти през нощта, а паузата е последвана от силно прохъркване.
Не бива да го бъркате с обикновеното хъркане. В първия случай се налага лекарска намеса, във втория - не.
13 начина да спите като бебе
1. Всяка вечер капвайте върху възглавницата капка лавандулово масло. Ароматът му се набива в паметта ви и служи като сигнал за заспиване.
2. Запарете си лайка, лимонова трева и няколко листа валериан. (Ако имате проблеми със сърцето, посъветвайте се с лекар.)
3. Направете едно шиацу упражнение: опишете с левия си палец линията от малкия пръст на дясната ръка до китката, там където има лека вдлъбнатинка. Натиснете няколко секунди и повторете.
4. Намалете температурата в стаята, тъй като сънят иска ниски температури.
5. Избягвайте алкохола, защото смущава цикъла на съня.
6. Капнете във ваната няколко капки масло от лайка или портокалово масло.
7. Опитайте се да поддържате еднакъв режим на съня през седмицата и през уикенда: внезапните промени на програмата благоприятстват безсънието.
8. Започнете лека терапия с витамин В3, който действа сънотворно. Съдържа се в ядките, зърнените храни, рибата, пилето и яйцата.
9. Контролирайте количеството на калций и магнезий в организма си. Липсата им води до мускулни крампи през нощта. Богати на калций и магнезий са ядките, рибата и зелените зеленчуци.
10. Приемайте повече триптофан, аминокиселина, която се превръща в серотонин, хормона на щастието. Ще го намерите в бананите, смокините, сиренето, яйцата, млякото, сушените сливи и пуйката.
11. Избягвайте сладките храни преди сън, защото зареждат организма с енергия.
12. Масажирайте леко стъпалата си със сусамово масло: богато е на мастни киселини, които отпускат нервната система.
13. Покрийте прозорците с плътни завеси. 80% от светлината минава през клечапа, така че да затворите очи не е достатъчно.
Успокойте сетивата си (Няколко полезни практики за отпускане след напрегнатите дни):
* Кажете "да" на синьото: По дрехи, стъкла на слънчеви очила и дори като цвят на стените в дома си. Това ни съветват специалистите по хроматотерапия. Според тях синият цвят успокоява нервите и намалява напрежението.
* Поиграйте си с котката: Отдавна доказан факт е, че играта с котките неутрализира негативните емоции. А при жените котешкото присъствие е свързано с по-малко стрес, по-малко умора и по-малко депресивност.
* Правете секс: Изобщо не е преувеличение, че жените "засияват" след сексуален контакт. Една от причините е, че по време на акта рязко се повишава количеството на ендорфини, химически съставки в мозъка, които ни карат да се чувстваме добре.
* Вдишвайте любими аромати: Обонянието е в пряка връзка с мозъка. Така че вдишвайки аромат, който обичате, подобрявате настроението си. Ако нямате конкретни предпочитани аромати, опитайте с етерично масло от иланг-иланг, портокал, лавандула и лайка.
Сп. "Grazia"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!