И талиански и британски учени искат да ексхумират тялото на прочутия астроном от 16 век Галилео Галилей, за да му направят ДНК тест. Чрез него те се надяват да разберат дали тежките проблеми със зрението му са се отразили на неговите открития, съобщи Ройтерс.
Според изследователите ДНК пробите ще помогнат да бъде намерен отговор на някои неразрешени въпроси за здравословното състояние на учения, наричан "баща на астрономията", когото Ватикана някога осъди заради теорията, че Земята се върти около слънцето, а наскоро реабилитира.
"Ако разберем какъв точно е бил проблемът му със зрението, ние можем да използваме компютърни модели, за да пресъздадем това, което Галилео е видял през своя телескоп", смята Паоло Галуци, директор на Музея на историята и науката във Флоренция, където е гробът на "еретика".
Ученият, живял от 1564 до 1642 г., е имал трудности с виждането през втората половина от живота си, а през последните две години е ослепял напълно.
"Имало е периоди, в които е виждал много ясно, и други, когато е виждал замъглено", обяснява д-р Питър Уотсън, председател на Академията по офталмология и консултант на университетската болница Аденбрук в Кеймбридж.
Уотсън, който изследвал почерка, писмата и портретите на астронома, предполага, че проблемите на Галилей с очите не се дължат на наблюдението на слънцето, а са резултат от системни заболявания.
Те включват и сърдечен удар, когато бил по-млад, заради който за известно време загубил слуха си, както и тежкия артрит, в резултат на който останал прикован на легло в продължение на седмици.
Галилей е бил подложен и на изключителен стрес, докато е бил съден за еретизъм от Инквизицията заради подкрепата си за теорията на Коперник, противоречаща - както тогава се е смятало - на Библията.
Една от грешките на астронома, която според Галуци се дължи на лошото му зрение, е теорията, че Сатурн не е напълно кръгъл, а може да има неправилна, издута страна.
Галуци заяви, че очаква разрешение от църквата за ексхумирането на тялото и след това ще сформира комитет от историци, учени и лекари, които да наблюдават проекта.
Галилей е погребан във флорентинската базилика "Санта Кроче" близо век след смъртта си. Преди това тленните му останки са били скрити в камбанария, тъй като църквата се е противопоставяла на християнското му погребение.
Факти за Галилео:
- Роден е в Пиза през 1564 г. Постраява първия си телескоп през 1609 г., след като датски оптик изобретява стъкло, което "прави далечните предмети да изглеждат близки";
- Използва телескопа, за да наблюдава Луната, която се оказва "неравна, груба, пълна с дупки и издатини", както и Юпитер и сателитите му през 1610 г.;
- Трудът му "Диалог за двете главни световни системи", в който твърди категорично, че Земята се върти около слънцето, се възприема като богохулен от папа Урбан VIII и той е изправен на съд за ерес през 1633 г.;
- Идеите му са определени като "абсурдни, философско погрешни и еретични поради пълно противоречие със Светото писание";
- Той се отрича от тях, за да спаси живота си, и живее под домашен арест до смъртта си през 1642 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!