Оказало се, че "генетичната карта" на кучето е изненадващо близка до човешката: от 24 хил. известни съчетания на гени, които се появяват у човека, 18 хил. се срещат и у пудела. Ученият твърди, че пълното генно изследване на кучето му е отнело по-малко време, отколкото по-ранните програми за идентификация на гени при човека, мишката или мухата.
Описанието и резултатите от изследването са публикувани в списание "Сайънс" (Science). Ученият съобщава пред научното общество, че е отделил почти милион различни вариации на гените, които ще помогнат да бъдат по-добре разбрани породите при кучетата, техните поведенчески способности, както и начините за лекуване на различните болести при тях. Според автора на изследването това означава и по-добро лечение на хората и котките.
Колеги на учения от Националния институт за ракови заболявания в коментар към статията пишат, че в близкото бъдеще единствено мишките ще бъдат "лабораторен стандарт" и ще бъдат използвани при опити. Изследването върху кучето, казват те, ще дадат повече знание за кучетата, отколкото за хората.
Главното им възражение за това да бъдат използвани кучета е бавното им размножаване. Освен това за хората, които имат домашни любимци, използването на кучета за опити е далеч по-неприемливо, отколкото експериментите с мишки.
Все пак ученият не се отказва от твърденията си и е заявил пред Ройтерс намерението си да анализира гените на животни като слонове, делфини и косатки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!