На свой ред "Сега" предупреждава в заглавие "Опасност да обеднеем още, щом влезем в Европейския съюз". Според вестника към 2007 г. животът в България ще поскъпне с 40%, а до 2009 г. - с още 40%. "Повечето българи приемат присъединяването ни към ЕС като нещо, задължително свързано с подобряване стандарта на живот, а има опасност да стане точно обратното - да обеднеем. За това отдавна предупреждават синдикалисти, работодателски организации и икономисти", припомня "Сега".
"Труд" помества втората част от интервюто на Валерия Велева с Ахмед Доган, в което той заявява: "Българският политически елит още не е овладял управленските механизми и политическите технологии за извеждането на страната от състоянието, в което се намира, за да влезе достойно в европейския дом. Политическият ни елит не е готов за предизвикателството на глобалния свят", предупреждава Доган пред "Труд".
"В този отворен свят ти самият трябва да си отворен. Ако си задръстен, ако превръщаш политиката в инструмент за лично налагане, за лично израстване, за постигане на материални облаги, може временно да успееш, но в крайна сметка политиката ще те изхвърли. Основното изискване за новата политика е да влезеш в полето на общите цели, общите интереси, общата стратегия за развитие", обяснява юбилярът.
По-нататък Доган заявява пред "Труд": "Това трудно можеш да го направиш, ако не си осенен отгоре. Едва тогава политиката ще се превърне в богоподобна дейност."
В съседство с шарж на Ахмед Доган, пушещ с цигаре, "Дума" информира читателите си на първа страница, че за последните пет години от неплатени и укрити данъци обществото е загубило над 5 млрд. лева. Това е съобщил в неделя главният данъчен директор Николай Попов. Загубените средства се равняват на 40-45% от консолидирания бюджет за тази година. По повод изнесените от Попов данни левият депутат Михаил Миков е заявил, че ако парите не могат да бъдат събрани, по-добре е главният данъчен директор да си подаде оставката, пише още "Дума".
"Новинар" помества в рубриката си "Под лупа" анализ на директора на агенция "Витоша рисърч" Александър Стоянов, озаглавен "Корупцията стана данък, който всички плащаме". В него авторът пише, че приетият закон за обществени поръчки не може да бъде оценен еднозначно. От една страна, в промените може да се забележи облекчаване на режима за фирмите, кандидатстващи за поръчки.
От друга страна, пише Стоянов в "Новинар", става ясно, че при определени условия определени хора не са длъжни да декларират, че обявяват търгове. Това, от своя страна, създава доста големи условия за корупция. Данните на агенция "Витоша рисърч" показват, че процентът на фирмите, които плащат, за да спечелят обществени поръчки, е значителен. Преди година и половина около 45% от фирмите, които са кандидатствали за обществени поръчки, са платили незаконно, за да ги получат. В момента повече от половината фирми дават подкупи, за да получат обществени оферти.
Друга тема обаче е водеща на първата страница на "Новинар" - ако не платите акт за глоба, ще ви откажат и пътуване в чужбина. "Запор за всички административни услуги и сделки с коли ще се налага, ако водачите не са си платили актовете на КАТ. Предложението е част от проекта с нови наказания в Закона за движение по пътищата. Шофьорите няма да могат да си взимат талона на книжките, да си продават колата, или да излизат зад граница с нея, ако имат висящи актове."
"Новинар" допълва, че пътник, който се вози с пиян шофьор, също ще отнася глоба според предлаганите нововъведения в закона."
"Дневник" информира читателите си, че 8000 македонци искат български паспорти. Според изданието основната им цел е да пътуват безпроблемно до ЕС или да купят земя в България. "Парадоксът е - пише по-нататък "Дневник", - че според последното преброяване, обявено в края на миналата година, жителите на Македония са малко над 2 млн. души." Графа "Българи" обаче не фигурира при преброяването в Македония и най-вероятно те са обединени под "други етнически групи".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!