С лед близо час и половина спорове с 10 гласа "за" и 4 "против" временната комисия за т.нар. "царски имоти" прие доклада на председателя си Пламен Ранчев, без обаче той да е оформен като проекторешение.
По този начин документът остава само една констатация, заявиха представителите на опозицията, според които след гласуването, след 13 заседания, след множество скандали не е имало ефект от комисията, чийто мандат изтече днес.
Против гласуваха Екатерина Михайлова от ДСБ, Яне Янев от ОДС, Борислав Китов от БНС и Павел Чернев.
Ранчев обясни, че текстът повтаря съдържанието на представяния проектодоклад с допълнения, направени от депутатите Минчо Спасов от НДСВ, Надка Балева от левицата, Яне Янев и Борислав Китов, като в него е включено и предложение на Марко Мечев от Коалиция за България.
Според Ранчев докладът нито узаконява, нито обявява за незаконосъобразно нещо. Той е констативен доклад, след него са възможни различни решения, включително и законодателни.
Ако прокуратурата реши, че има някакви закононарушения, няма пречки тя да се самосезира, посочи той.
Председателят на комисията отбеляза, че докладът отразява обективно свършеното от комисията и стриктно се придържа към правомощията й - тя не може да се произнася по законосъобразност.
Очакванията за заключения в такава посока бяха малко пресилени, добави Ранчев.
Докладът беше раздаден преди пет минути и целта днес е да вземем решението, което е взето в сряда вечер в разговорите при премиера Сергей Станишев, каза Екатерина Михайлова.
По думите й констатациите в документа са опит да се узаконят имотите на Симеон Сакскобургготски и не е имало смисъл от тази парламентарна комисия.
Според Мая Манолова от Коалиция за България докладът не предлага проект за решение, а констатация на какво основание е извършено деактуването на имотите и се посочва, че действията по деактуването не са атакувани досега.
Яне Янев заяви, че не би трябвало отговорни хора, за които са гласували толкова много хора, "да правят народа на глупак" и да унижават най-висшия законодателен орган, предлагайки му този текст, който той определи като "парцал".
Смятам, че всичко, което се случи тук е фарс и прокуратурата би било редно да се заеме с това, с което разполага като информация, каза още Янев.
Според него докладът ще предизвика остри извънпарламентарни действия, защото в него личи желание да се неглижира този изключително важен проблем. Последствията за управляващата коалиция ще бъдат сериозни, но по-лошото е, че той ще се отрази на имиджа на страната в Европа, смята Янев.
По думите на Борислав Китов през последните три месеца комисията е харчила напразно парите на данъкоплатците и констатациите й са могли да бъдат направени за 30 минути.
Борислав Ралчев от НДСВ отбеляза, че докладът съдържа констатации, които са коректно отражение на фактите.
Според Надка Балева докладът не е преработван по същество, а е допълнен, и няма нормативен акт, по смисъла на който Народното събрание да има право да се произнася по въпроси за законосъобразност.
Павел Чернев каза, че за 13-те заседания на комисията излъчилата го ПГ на "Атака" не е провела с него нито един разговор за дейността на комисията и затова неговото гласуване не е обвързано с позицията на "Атака".
Очевидно е, че всички сме неудовлетворени от този доклад и че българското общество също няма да е удовлетворено, каза Христо Бисеров от ДПС. Той обаче добави, че в крайна сметка комисията може да предложи само това, което законът й позволява и Народното събрание не е в право да се произнася по законността на реституцията.
Парламентът се захвана с въпрос, който не може да реши, но темата вече не може да бъде затворена, добави той.
В сряда вечер часове наред членовете на комисията от левицата, НДСВ и ДПС разговаряха по проблема с премиера Сергей Станишев.
На тази среща жълтите заявили категорично, че ако се приеме докладът "Ранчев" със заключенията, че имотите на Сакскобургготски са върнати неправомерно, това би означавало напускане на тройната коалиция, каза Янев.
Осем точки по доклада за имотите на Симеон предлага НДСВ, съобщава в. "Труд", като разказва как за трети пореден път премиерът Станишев е извикал членовете на царската комисия от БСП, НДСВ и ДПС.
Според БСП и ДПС царската реституция е нелегитимна и трябва нов закон. В НДСВ обаче са категорични, че с решението на Конституционния съд от 1998 г. жълтият лидер владее имотите си напълно законно.
Коалиционната драма възникна, след като председателят на временната комисия написа доклад, който не съгласува нито с ръководството на БСП, нито с царистите, припомня "Дневник".
От документа става ясно, че разрешаването на проблема трябва да стане по законодателен път. Според Ранчев бившият монарх владеел имотите без правно основание.
"Комисията за царските имоти залитна - не е съд", казва в интервю за "24 часа" лидерът на лявата парламентарна група Михаил Миков. За търканията между партньорите в коалицията той отговаря:
"Всеки от партньорите носи еднаква отговорност за резултатите, които очакват гражданите от това управление. И дребните заигравания с една или друга тема, с въпроси, които касаят даден бранш, за който се застъпва отделен народен представител, не могат да бъдат поставяни над големите цели, които коалицията е записала в договора за учредяването си.
Това е въпрос и на коалиционна култура, често и на преодоляване на партийния егоизъм. Наистина коалицията ни е уникална по своя характер и явно една година не е достатъчна, за да може разбирането за повече отстъпки в името на по-голямата цел да се приеме като норма на поведение."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!