А двокат Здравка Калайджиева бе избрана за съдия в Европейския съд по правата на човека в Страсбург от Парламентарната асамблея на съвета на Европа (ПАСЕ).
Другите двама наши кандидати бяха съдията в Софийски апелативен съд Павлина Панова и съдията от Върховния касационен съд Румен Ненков.
Министерството на правосъдието организира втора процедура за български съдия в Страсбург след като първоначално предложените трима кандидати бяха отхвърлени през октомври 2007 г. заради недостатъчни професионални и езикови познания.
Калайджиева, която е основател и член на Управителния съвет на неправителствената организация "Български адвокати за правата на човека" (БАПЧ) от 1993 г. до сега, многократно е представлявала български жалбоподаватели в съда в Страсбург.
Тя е родена през 1951 г. Завършила е английска гимназия в София и право в СУ "Св. Климент Охридски".
Има аспирантура по социология на правото в Института по социология към БАН. Изкарала е курсове по международноправна защита на правата на човека в Международната академия по право в Хага и в Бирмингамския университет, Великобритания.
От 1980 г. досега е адвокат, член на Софийската адвокатска колегия. Работи и като преводач на свободна практика от и на английски.
Има множество изследвания върху съответствието на националния закон и практика с международните стандарти за защита на правата на човека, лекции пред българска и чуждестранна аудитория.
Здравка Калайджиева бе адвокат на братя Явашеви - актьорът Анани Явашев, знаменитият му брат Христо, известен в цял свят като авангардиста Кристо, и третият Явашев - Стефан, които се обърнаха към Европейския съд по правата на човека в Страсбург заради отнет им от държавата със задна дата имот в Габрово, реституиран преди 14 г.
"За мен въпросът не е в това дали ще бъде осъдена България в Страсбург, а дали законите ни ще гарантират правата ни така, както се очаква в една демократична държава.
И ако българският закон и практика не ни дават такива гаранции, може би решенията на съда ще доведат до приемането на нови, които да ги гарантират", казва Калайджиева в интервю за в. "Култура" през 1998 г. Според нея съществена причина за бавните промени е в нагласите на гражданите.
"Аз не мисля, че българският гражданин има създадената нагласа да търси отговорност от своите представители във властта. В нас все още има очакването държавата да се погрижи за всичко, но не и очакването държавата да бъде задължена, ако щете принудена, да изпълнява това, което е обещала", казва правозащитничката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!