С а азнообразни екологични и образователни инициативи в цялата страна се отбелязва Деня на Земята - 22 април. Днес е и неговата 40-годишнина в световен план.
Тази година Министерството на околната среда и водите, неправителствени организации и общини го честват под мотото "Зелена генерация".
През 2010-а Международната мрежа за Деня на Земята (EarthDay.org) отново призовава световните и държавните институции, бизнеса и всички хора по света да предприемат конкретни действия във връзка с климатичните промени.
Многобройни събития се провеждат в 40 града по света, вкл. Вашингтон, Лондон, Мумбай, Сидни, Рио де Жанейро, Токио, Пекин и Барселона.
В България на много места има организирани акции за почистване и залесяване с храсти и дървета в дворовете на детски градини и училища. Организирани са образователни лекции и дискусии, ученически конкурси, изложби, фотоизложби и много други прояви.
За да популяризира идеята за четене сред природата, Столичната библиотека отбелязва 22 април "С книга в парка".
Днес и утре 10 до 12 ч. и от 14 до 16 ч. в градината на църквата "Свети Седмочисленици" и в Градската градина пред Народния театър "Иван Вазов" служители на библиотеката ще раздават листовки с екологична насоченост и ще питат столичани къде четат най-често и какво правят за опазване на природата.
"Книгата търси нови пътища да влезе в съзнанието ни, тя е кислород за мозъка, а природата е кислород за тялото, каква по-добра комбинация?" - смятат организаторите.
От днес до 25 април в Ботаническата градина при БАН
ще се състоят традиционните "Пролетни срещи с растенията", посветени и на Международната година на биологичното разнообразие.
От 10 до 17 ч. посетителите могат да видят красиви и оригинални растения, да се консултират със специалисти за отглеждането им и да си купят от над 500 вида за дома и градината.
В момента в оранжериите цъфтят орхидеи, бугенвилеи, хипеаструми, тунбергии, а навън - магнолии, ябълки, флоксове и други растения.
Ботаническата градина се намира в подножието на Витоша, над Околовръстния път - между булевардите "България" и "Черни връх".
Походи до Байкушевата мура, до хижа "Лагера" и екоцентъра за възстановяване на едрите хищници в село Влахи са част от инициативите, с които от дирекцията на Националния парк "Пирин" празнуват Деня на Земята.
За природата се учи най-добре сред самата природа - е мотото на всички прояви, според експерта Лиляна Декова.
Походите са съчетани с беседи за биоразнообразието, опазването на територията на парка, викторини и игри. За участници са подготвени много подаръци, но най-голямата според организаторите е престоят в планината и
зареждането на децата с положителна енергия
С чували и ръкавици природозащитници, ученици, студенти и представители на РИОСОВ почистват доброволно устието на река Ропотамо за четвърта поредна година, като събраните отпадъци ще бъдат превозени до сметището в Приморско.
В София РИОСОВ организира акция за почистване бреговете на защитената местност "Алдомировско блато", съвместно с представители на Национална скаутска организация на България. Във пък Велинград пък чистят около минералните извори.
Акции по почистване има още и на екопътеката в защитена местност "Чернелка", около езерото в Панчарево, на минералните водоизточници "Гъбата" и "Тунела" и на екопътеката в местността "Ксилифор".
Ученици засаждат млади дръвчета
в Русе (където те ще поставят в корените им капсули с послания и с виждането си как да превърнат Земята в по-привлекателно място за живеене), както и Пловдив, Асеновград, Шумен.
Международният ден на Земята за първи път се отбелязва на 22 април 1970 г., шест месеца след като американският сенатор Гейлорд Нелсън обявява намерението си да поведе кампания за организирането на подобна инициатива.
Целта й е да направи хората съпричастни към проблема с околната среда и замърсяването на планетата. В първия Ден на Земята се включили 20 млн. души от САЩ.
Това става след като сенаторът разгледал петролен разлив край Санта Барбара, в щата Калифорния. Тогава му хрумнало, че в американските университети може да се постави за обсъждане темата за околната среда и замърсяването на планетата подобно на дискусиите за Виетнамската война.
В. "Ню Йорк таймс" обаче отчита, че 40 години по-късно
честването се е превърнало и в доходоносен бизнес
Пласират се най-различни продукти, за които се твърди, че са екологични, като например гръцкото кисело мляко, отбелязва вестникът.
Тази година да кажем компанията "Бахама ъмбрела" рекламира чадър със специален дизайн, включващ механизъм, който събира дъждовната вода, рециклира я и я прави годна за повторна употреба.
Днес нюйоркска компания за туристически обиколки предлага посещения на "зелени обекти", макар да продължава да зарежда панорамните си автобуси с обикновен дизел. На други места има специално организирани пътувания до ботанически градини или до пазари на цветя.
За много от пионерите на екологичните движения подобен род идеи за печелене на пари е дразнещ и от отклонява вниманието от истинските първоначални цели на инициативата.
Чистене и четене навън в Деня на Земята
От днес до 25 април в Ботаническата градина при БАН ще се състоят традиционните "Пролетни срещи с растенията"
22 април 2010, 10:12
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!