А ктивните защитници на авторски права - компанията "Майкрософт" - сами получиха обвинение в "интелектуално пиратство" от индианското племе мапуче, живеещо в Чили.
Аборигените възнамеряват да подадат съдебен иск срещу корпорацията заради това, че е пуснала версия на Windows на техния роден език - мапудунгун, съобщи CNews.
Желанието на "Майкрософт" да помогне на индианците мапуче да влязат в дигиталната ера и да "отворят прозорец за света към своето културно наследство" се превърна в неприятна изненада.
От племето смятат, че софтуерният гигант е направил всичко наопаки - нарушил е културните им традиции и общественото им наследство, като е превел своята програма, без да се посъветва с пазителите на езика.
Според тях чилийското министерство на образованието е съучастник в пиратските дейности.
Мапуче са настроени твърде решително - преди няколко дни те внесоха иск в съда в град Темуко, а магистратът отчел важността на въпроса и го отправил към столицата на Чили - Сантяго.
Оттам до няколко седмици се очаква постановление дали искът ще бъде отхвърлен или ще му бъде даден ход, съобщи "Ройтерс".
Ако решението е против нас, ще се обърнем към върховния съд, а в случай на неуспех - в съда по човешките права, каза Лаутаро Лонкон, активист на мапуче и координатор на организацията за защита на етническите групи в Чили "Indigenous Network".
Мапуче е единственият индиански народ в Южна Америка, който не е завоюван нито от инките, нито от испанците.
Около 400 хил. души говорят на езика на мапудунгун, като те живеят основно на юг от Чили.
Езикът мапуче не е първият език на корени жители на американския континент, на който са преведени приложения на "Майкрософт".
Гигантът вече е пускал Windows продукти на езиците мохавк и инуктитут. Досега обаче нито едно от племената не е възразявало против "влизането в цифровия век".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!