Автор: Денислав Славчев
Компанията Chieftec e oтдавна популярна у нас със своите качествени компютърни кутии и захранвания. С отличните се качества и цени, техните захранващи блокове се превърнаха в едни от най-търсените у нас. От скоро на нашия пазар се предлагат няколко нови модела захранвания от продуктовата им серия Super, които са доста атрактивни като цена и в това ревю ще разгледаме именно един от тях - CFT650-14CS. Интересното в случая е, че захранването изглежда удивително еднакo с един друг модел но от серията Turbo - CFT-650-14C. Общите неща не спират до тук, а продължава и във визуално и схемотехническо отношение, като единствената видима разлика е в цвета на корпуса (който при "CS" е черен), както и в изменения начин на затваряне на кутията. Всъщност основната разлика е така наречената "невидима част". Независимо, че схематически двете захранвания са еднакви, при "CS" с цел намаляване на себестойността са използвани по-евтини високоволтови MOSFET транзистори, съответно с по-високо Rds(ON) (съпротивление на канала на MOSFET транзистора в отпушено състояние). Това, разбира се, води до намаляване на енергийната ефективност на преобразувателя и именно поради тази причина захранването няма сертификат 80Plus. В таблицата са дадени основните характеристики на Chieftec CFT-650-14CS.
Както се вижда, и при това захранване е спазен стриктно ATX12V стандарта и +12V линията е разделена на 4 виртуални подлинии, като oбявената и комбинирана мощност не трябва да превишава 624W.
Захранването е с черен матов цвят и е модулно. Това ще рече, че кабелите, предназначени за периферните устройства, са с конектори, което позволява включването само на необходимите. Това една доста добра тенденция, която се наблюдава при захранващите блокове напоследък, защото предотвратява излишното претрупване с кабели в кутията, а това, разбира, се отразява (добре) и на въздушния поток. Захранването пристига в retail опаковка и в комплекта освен самото него ще откриете, кратко упътване, модулни кабели, захранващ мрежов кабел и монтажни винтове.
От UL номера на етикета на захранването се вижда, че то е ОЕМ изпълнение на платформата на Chanel Well Technology (CWT). Тайванската компания беше доста известна в миналото с ОЕМ производството на захранващи блокове на Antec, а по настоящем - със захранванията на Thermaltake, Corsair, Foxconn и Chieftec
Блокът е изграден по наложилата се напоследък конструкция с три оглаждащи радиатора - един за силовите елементи на active PFC модула, втория за основния преобразовател, а третия за изходните изправителни диоди. Радиаторите са изработени от щампована алуминиева ламарина и не са рестриктивни, което предполага добър топлообмен и при ниско налагяне на въздушния поток. По традиция захранванията, изградени на платформата на CWT са с независима регулация на 3.3V&5V и 12V линиите и този модел не прави изключение. За принудително охлаждане на радиаторите е използван 140mm вентилатор на Yate Loon Electronics, което е наложило леко увеличаване на стандартния размер на корпуса. Интересното е, че в случая под вентилатора е поставена маска от прозрачно фолио, така че да пренасочва въздушния поток. По този начин се елеминира мъртвата зона, която се получава отзад при терминала с кабелния мениджмънт и въздушния. Захранването разполага с достатъчно количество конектори, така че едва ли бихте почуствали дефицит на такива. Независимо, че официално е сертифицирано за Sli, със същия успех бихте го ползвали и при crossfire цонфигурация. Все пак да уточним, че захранващите PCIe конектори са само два и при някоя мощна съвремена видеокарта изискваща два захранващи конектора, няма как да добавите втора. Все пак за този сегмент от мощност това е максимума и не може да се иска повече.
За методика при тестването на захранвашия блок се придържахме стрикно към изискванията на текущия стандарт, или по-точно "ATX 12V Power Supply Design Guide", който може да бъде намерен на www.formfactors.org. Измерихме параметрите при различни комбинации на натоварване и на базата на тях сме построили графика. Всяка точка от площта, затваряща се в нея е, е работна точка на захранването, която отговаря на допустимите отклонения на параметрите според стандарта и не надвишава допустимата мощност на натоварване, обявена от производителя. Също така измерихме и фактора на мощността, ефективността на захранването, оборотите на въртене на вентилатора при различни мощности и температурната разлика между входящия и изходящия въздушен поток. По стандарт захранването трябва да може да запазва своите характеристики до околна темпераура 50*C. За тестовете ползвахме компютърна кутия, в която допълнително е монтирана 100W електрическа крушка. Тя се управлява с електронна схема, така че да поддържа 40*C темепратура на въздуха във вътрешността на кутията.
Резултати
Товарната крива на захранването изглежда чудесно, като в която и да е точка от площта, затворена от нея, отклонението на различните напрежения не превишава 3% при допустими - 5%. Това до голяма степен се дължи на вече споменатото по-горе схемно решение с независима стабилизация на трите основни захранващи линии (+3.3V, +5V и +12V). Измерените пулсации на напреженията са 25mV за +3.3V линията, 37mV за +5V линията и 98mV за +12V при допустими съответно 50mV за 3.3V&5V и 120mV за 12V. Както се вижда, всичко е в нормите и не би трябвало да ви притеснява малко по-високата стойност при 12V линията.
Както се и очакваше, измерената ефективност е малко по-ниска от моделите "14C" и не може да покрие стандарта 80Plus, но въпреки това се доближава до 0.8, което е добър резултат за ценовия сегмент, в който се позиционира захранването.
Все пак заради по ниската ефективност, ще има и по-голямо топлоотделяне, което в общия случай води до по-шумна работа на захранването. Интересното е, че тук проблемът с по-високия шум спрямо моделите "C" не е на лице.
Управлението на вентилатора е запазило същия алгоритъм и явно има резерв, който е използван независимо, че измерената температурна разлика е малко по висока (с около 3-4*C). Така че в шумово отношение спокойно можем да кажем, че 14CS е аналогично на 14C.
Chieftec CFT-650-14C е един висококачествен захранващ блок от утвърден на пазара производител, който с добрите си възможностти и отлична цена (около 160 лв. с ДДС) е доста атрактивен за широк кръг от потребители. Той еднакво добре би се вписал както в нова компютърна конфигурация, така и като опция за ъпгрейд. Кабелният мениджмънт и сравнително тихата му работа го правят доста гъвкав и универсален.
Предимства:
- модулно
- добра цена
- не особено шумно
Недостатъци
- по-ниска ефективност
- липса на 8 пиниов PCIe конектор
8.5 | |
Цена: | 10 |
Функционалност: | 9.0 |
Естетичен вид: | 9.0 |
| |
Обща оценка: | 9.0 |
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!