"Душевно" е нов документален филм на режисьора - продуцент Анри Кулев по сценарий на поета Борис Христов, който разказва за сватбарския музикант Самир, циганин от село Кавракирово, Петричко.
Преди 25 години Кулев и Христов направиха документалния филм "Сънувам музика" - за световния днес кларинетист Ибряма (Иво) Папазов.
Самир свири на зурна - както дядо му и баща му, приятелите и братята му и почти всяко второ дете в селото.
Тези хора не копаят земята, не четат книги, не ходят на църква - те свирят, пише за филма Светла Иванова в августовския брой на сп. ЛИК.
"Във филма присъства жизнената среда като отправна точка към едно духовно битие. В царството на музиката висша цел е вътрешната свобода. Авторите проследяват колосалното усилие в стръмния път към нея; всекидневния труд в овладяването на инструмента, но и признанието и споделената радост, когато си успял.
Силно присъства и връзката с децата заедно с упоритата грижа да ги изведеш на пътя на изкуството и да им покажеш там, в далечината, шанса да бъдат свободни. Всички деца във филма духат тръстикови сламки във вода, усвоявайки от най-ранна възраст необичайната техника за свиренето на зурна", разказва авторката на материала.
През 80-те години, когато бе направен филмът за Ибряма, великият музикант не съществуваше за официалната култура на тоталитарна България, дори беше някак негласно забранен.
Единственото радио не притежаваше и не излъчваше негови записи, единствената телевизия не го снимаше. А по събори на селски стадиони и по сватби на полето Ибряма хвърляше в транс десетки хиляди фенове с лудите ритми и потрисащите импровизации. За Горан Брегович тогава никой не беше чувал.
Филмът също беше неофициално забранен, дори до днес, въпреки световната слава на Ибряма, не е излъчван по националната телевизия. Но след прожекции в малки зали в затворен кръг Ибряма получи друг, особен статут в средите на професионалните джазмузиканти и в България, и по света.
"Филмът "Сънувам музика" повлия с откриването на явлението Ибряма върху съдбата на много джазмузиканти, оказа огомно влияние върху културния елит на България, превърна се по някакъв начин в част от живота на всеки от нас, които имахме шанса да го видим тогава.
Това беше филм, който с неистовата си енергия събори една Берлинска стена в българската култура, зад която бяхме живели години, без да подозираме. Това беше една стена, която разделяше роднини в изкуството, разделяше и публиката, защото разделена, тя по-лесно се контролира", отбелязва Светла Иванова в сп. ЛИК.
Сега, във филма "Душевно" Самир и Ибряма се срещат и младият свирач на зурна, без да съзнава хвърля мост към легендата от миналото, като изрича думите, казани преди четвърт век от Големия майстор: "Сунувам музика, сунувам музика..."
А детските очи следят историческата среща на Ибряма и Самир, те поглъщат с благоговение дуета на майсторите, запечатвайки в душите си спомен, който предстои да се превърне в предание.
Оператор на "Душевно" е Светла Ганева.
Сп. ЛИК заключава: "Пък нека след всичко това някой да продължава да твърди, че циганите нямат култура, че нямат традиция, че не спазват нашите закони. А ние спазваме ли техните? Става дума за неписаните закони на човешкото битие. А иначе няма спор, че и те трябва да си плащат тока. Но не за това става дума във филмите на Анри Кулев."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!