С офийската градска прокуратура съобщи, че е повдигнала обвинение срещу бившия председател на Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" Димитър Димитров.
Той е обвинен, че в периода август-декември, 2005 г., "като длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение - председател на Държавния резерв, е нарушил служебните си задължения с цел да набави имотна облага за трето лице. От деянието му са настъпили значителни вредни последици в размер на 1 523 890 лв., и случаят се определя като особено тежък.
Законът предвижда затвор от 3 до 10 години.
На Димитър Димитров е наложена мярка за неотклонение - парична гаранция 10 000 лв.
Димитров бе председател на Държавния резерв от 28 април 2005 г. до 22 юни 2006 г. Министерският съвет го освободи от длъжността с мотив нарушения на бюджетната дисциплина.
Димитър Димитров беше назначен на поста в края на април 2005 г. - седмица след като предшественикът му Йовчо Йовчев беше арестуван по обвинение за безстопанственост и престъпление по служба.
От тогава до днес срещу Йовчев и няколко частни фирми се води дело за източване на гориво от държавния резерв, което е ставало чрез фалшиви банкови гаранции на фирмите, при които се е съхранявало горивото на резерва.
Според публикации в столични вестници
Йовчев е човек на Ахмед Доган, а Димитров е кадър на НДСВ,
което донякъде обяснява честите смени на шефовете на държавния резерв.
През юли т.г. вестниците писаха, че на семинар във Велинград Емел Етем, министър на държавната политика при бедствия и аварии, е поискала за себе си и за своя колега ? министъра на земеделието и горите Нихат Кабил, пълен контрол над държавния резерв, включително и в оперативното му управление.
Седмица по-късно Емел Етем поиска Прокуратурата да се самосезира по публикации в медиите за държавния резерв и връчи на главния прокурор Борис Велчевдоклад с резултатите от проверка на държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси".
Но още на 27 март 2006 г. лидерът на партия "Българска социалдемокрация" Александър Томов връчи на главния прокурор Борис Велчев доклад, свързан с политическата корупция, в който се посочва, че над 100 млн. лв. са източени от Държавния резерв през последните 4-5 години.
Най-много държавни средства се отклоняват чрез източване на ДДС, в пътното строителство, по Закона за обществените поръчки и от Държавния резерв, съобщи тогава Томов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!