Този консервативен баварски теолог със сигурност ще ускори дехристиянизацията на Европа, която всъщност иска да предотврати, смята анализаторът и посочва, че феноменалната популярност на Йоан Павел Втори е прикривала засилващата се в Европа тенденция към отхвърляне на религията.
Новият папа ще трябва да изгражда мостове, посочва в редакционна статия "Файнаншъл таймс" по повод избирането на Йозеф Рацингер за глава на Римокатолическата църква.
След като се спира на осъждането на моралния релативизъм, което Бенедикт XVI направи още като кардинал, вестникът изброява три предизвикателства пред приемника на Йоан Павел Втори:
"Първо, разрастването на секуларизма (отделянето на държавата от църквата) или отхвърлянето на религията, което се наблюдава в Западна Европа.
Второ, Ватикана трябва да продължи да говори от името на бедните по света. За вероизповедание с абсолютистки възгледи относно сексуалното поведение възникват трънливи въпроса като връзката между разпространението на СПИН в Африка и забраната на църквата за използване на кондоми. В това отношение позицията на Ватикана поставя обществото в опасност.
Третата задача пред новия папа е да подобри връзките с другите християнски вероизповедания."
Фактът, че кардинал Рацингер окачествява некатолическите християнски църкви като "непълни", и публичното му противопоставяне на перспективата за присъединяване на Турция към ЕС могат да подкопаят досегашните екуменически усилия на Ватикана, предупреждава "Файнаншъл таймс".
Германските вестници също се включват в дебатите относно значението на новия папа - особено за неговата родина, допълва Българската редакция на Би Би Си.
Под заглавие "Бог германец ли e?" "Тагесцайтунг" осмива реакциите на политиците и медиите.
Избирането на Йозеф Рацингер за нов папа за кратко хвърли федералната република в национален делириум, отбелязва вестникът и добавя, че онези, които смятат, че националността на папата не е от значение, защото той оглавява световна църква, са сгрешили.
"Ако след световното по футбол през 1990 г. хората скромно казваха: "Ние сме световни шампиони", сега ни бе оказана още по-голяма чест", посочва вестникът, като цитира заглавието на масовия вестник "Билд" от предния ден: "Ние сме папата".
"Ди Велт" обаче, който вчера писа, че "не би могло да има по-голяма чест за християните в Германия", не е променил тона си.
Под заглавие "Нашият папа" вестникът посочва, че Йозеф Рацингер е станал върховен пастир на църквата като човек, преживял "ужасния век на германската катастрофа".
Нека се радваме, че такъв произход вече не е пречка за избор на най-висшия пост в световната Римокатолическа църква, призовава изданието, но признава, че с протестантското си мнозинство и своята светска насоченост Германия няма да може да застане твърдо зад папа Бенедикт ХVІ така, както поляците се сплотяваха зад папа Йоан Павел Втори.
Самия факт, че неговото послание към света води корените си от живота в Германия, прави избора му особено важен за страната, категоричен е обаче "Ди Велт".
"Франкфуртер рундшау" все пак е скептичен и пише, че избирането на Рацингер е бил посрещнато в Германия с недоумение.
Това е човек, който "често създаваше трудности за църквата в родната си страна и чието име се отъждествява с назадничавостта на католическата църква", напомня вестникът.
Чешкият "Хосподарске новини" от своя страна сравнява Бенедикт ХVІ с Йоан Павел Втори под заглавие "Църквата сменя поезията с интелекта".
Отдавна смятан за "идеологическия мозък" на Ватикана, Йозеф Рацингер е много различен от своя предшественик, пише изданието. "Йоан Павел Втори беше светецът на нашето време, докато рационалността е ключовата дума, характеризираща неговия наследник. Този германски теолог избра интелекта като път към вярата", посочва вестникът и описва новия папа като "човек на дисциплината, ефикасността, упорития труд и точността".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!